Alanya’da Gezilecek Yerler

0
652

Alanya, tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. “Güneşin gülümsediği yer” olarak da bilinen bu güzel ilçe, her yıl binlerce turistin akınına uğruyor. Alanya, denizi ve kumsalı ile ünlü bir tatil beldesi olsa da, içinde barındırdığı tarihi mirası ile de dikkat çekiyor. Eğer hem kültür turizmi hem de deniz tatili yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız Alanya’yı tercih edebilirsiniz. Peki, Alanya’da gezilecek yerler nerelerdir? İşte Alanya’da mutlaka görmeniz gereken mekânlar.

1Alanya Kalesi

Kale, Alâeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Muhteşem bir mimariye sahip bu yapının tam 83 kulesi bulunuyor. Günümüzde açık hava müzesi olarak kullanılan kalenin içinde lahitler ve camiler bulunuyor. Eğer Alanya’yı ziyaret edecekseniz bu kaleyi ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

2Damlataş Mağarası

Alanya’da gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden birisi de Damlataş Mağarası’dır. Bu mağara inanılmaz bir doğa oluşumunun sonucudur. Nemli iklim nedeniyle tavandan sızan suların birikmesi ile oluşan mağara, daima 23 derece sıcaklığındadır. Bunun yanında mağaranın nefes problemi yaşayan kişilere şifa olduğu da söyleniyor.

3Fosforlu Mağara

Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, Fosforlu Mağara da sayılabilir. Tabiatın sunduğu mucizelerden biri olan bu mağaraya ulaşım yalnızca deniz yolu ile sağlanıyor. Eğer yolunuz Alanya’ya düşecek olursa bu mağarayı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

4Damlataş Plajı

Damlataş Plajı, Alanya Kalesi’ni de içinde barındıran, uçsuz bucaksız kumsalların yer aldığı muhteşem bir plajdır. Alanya geziniz sırasında dinlenmek ve serinlemek isterseniz bu plajı ziyaret edebilir, Alanya’nın masmavi sularında serinleyebilirsiniz.

5İncekum Plajı

Plaj, kumunun ince olması nedeniyle bu isimle anılıyor. Alanya İncekum Plajı, ağaçlık alan ile deniz arasında yer alan harika bir kumsal.  Bu plajın ipek gibi kumunda güneşlenebilir, turkuaz renkli denizde serinleyebilirsiniz.

6Alanya Limanı

Alanya Limanı, tekneler ve yatlar ile çevrili, temiz havada yürüyüş yapılabilecek mükemmel bir mekân. Yolunuz buraya düşerse liman sonunda yer alan Alanya Deniz Feneri’ni ziyaret edebilirsiniz. Yine bu limandaki restoranlarda yemek yiyebilir, temiz havada kahve keyfi yapabilirsiniz. Alanya’da gezilecek yerler ve daha fazlası için seyahat sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: www.cesurgezgin.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here