Bedava Uçak Bileti Almak İçin Hangi Kredi Kartı

2
180
Bedava Uçak Bileti
Bedava Uçak Bileti

Bedava Uçak Bileti Almak

Bedava uçak bileti almanın yollarından bir tanesi de kredi kartlarında biriken mil veya puanları kullanmaktır. Peki ama bu kadar çok seçenek varken bedava uçak bileti almak için en iyi kredi kartı hangisi veya en çok puan, en çok mil veren kredi kartları hangileridir?  Bu sorunun cevabını favori kartımız olan Adios Premium kredi kartının avantajlarını  anlatarak cevaplamak istiyorum. Ucuz uçak bileti bulmak için şu yazıda yer alan ipuçlarına da göz atabilirsiniz.

Adios Premium Kredi Kart ile Bedava Uçak Bileti

Yaklaşık 2.5 yıldır kullandığımız bu kart kesinlikle şu anda favorimiz durumunda. Sadece kampanyaları takip ederek normal harcamalarınız ile yılda 1-2 yurt dışı uçak bileti almanız mümkün görünüyor. Biz şimdiye kadar Münih, Brüksel ve Londra için 3 kişi gidiş dönüş uçak biletlerine hiç para ödemedik. Yani 2.5 yılda 3 kişi 3 kere yurt dışına bedava uçmuşuz. Peki nasıl oluyor da kredi kartı ile bedava uçuluyor ? Öncelikle her kartta olduğu gibi bu kart ile de bol puan kazanmak için kampanyaları takip etmek en önemli kural.

Adios Premium kart ile yapacağınız harcamalarda worldpuan kazanıyorsunuz ve sonrasında bu puanlarınızı seyahat harcamalarınızda kat kat daha değerli bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Eğer kampanyaları takip etmezseniz veya kampanyasız bir harcama yaparsanız örneğin 125 TL ilk bir alışverişinizde 20-30 kuruş gibi bir puan kazanırsınız, yani kampanya takip etmeden 100 tl ilk bir worldpuan kazanabilmek için on binlerce lira harcama yapmanız gerekiyor. Bu şekilde kampanya takibi olmadan bedava bilet alabilmek pek mümkün görünmüyor 🙂

Bedava Uçak Bileti İçin Nasıl Harcama Yapmalıyız ?

Bunun yerine her ay çıkan kampanyaları takip ederek, çok daha kabul edilebilir harcama tutarlarınız karşılığında hatırı sayılır worldpuan kazanabilmeniz mümkün. Örneğin Mart 2019 yılında çıkan bir kampanyaya göre 4 tane 125 TL ilk gıda/market alışverişi yaparsanız 30 TL ilk puan kazanabiliyorsunuz. Yani 500 TL market harcaması ile 30 TL worldpuan kazanmanız mümkün, eğer kampanya olmasaydı 500TL lik market harcaması için belki de 1 TL worldpuan kazanabilecektiniz.

Benzer şekilde giyim, elektronik gibi sektörlerde de bol bol kampanyalar olabiliyor. Özellikle hepsiburada, n11, gittigidiyor vb e-ticaret sitelerinde çıkan kampanyalar ile 1000 TL ve üzeri harcamanıza genellikle 100 TL worldpuan kazanabiliyorsunuz. Burada da eğer 500 veya 1000 TL üzerinde bir şeye ihtiyacınız varsa bu ihtiyacı bekletmeniz 🙂 Çünkü bu ay olmasa bile önümüzdeki ay bu tarz e-ticaret sitelerinin kampanyaları oluyor. Cep telefonu, lastik, fotoğraf makinesi, beyaz eşya gibi ihtiyaçlarınız için aceleniz yoksa kampanya çıkmasını bekleyin. Yılda 2 kere 1000 TL ve üzeri bir e-ticaret alışverişi yaparsanız ortalama 200 TL lik bir worldpuan kazanmanız mümkün.

Son olarak mobil ödemelerin yaygınlaştırılması için bir çok bankanın uyguladığı yöntemi Yapı Kredi bankası da uyguluyor. 25 TL ve üzeri 10 harcamanızı mobil ödeme yöntemi ile öderseniz toplamda 25 TL worldpuan kazanabiliyorsunuz. Mobil ödeme yapabilmek için NFC teknolojisine sahip telefonunuzun olması gerekiyor. iPhone kullanıcıları maalesef bu özellikten yararlanamıyor. Yaklaşık bir yıldır her ay bu kampanya düzenli olarak gerçekleşiyor.

Örnek Harcama Hesabı

Eğer istediğiniz kampanyaların olduğu bir ay, kaba bir hesap ile 2250 TL lik harcama yaparsanız yaklaşık 200 TL lik worldpuan kazanabilmeniz mümkün.

  • 500 TL lik market harcamasına yaklaşık 30 TL – 40 TL
  • 500 TL lik giyim harcamasına yaklaşık 30 TL – 40 TL
  • 1000 TL lik e-ticaret harcamasına yaklaşık 100 TL
  • 250 TL lik mobil ödemeye 25 TL

Kampanyalar her ay istediğiniz gibi olmayabilir, bazı aylar çok daha avantajlı kampanyalar olabilir, en önemli kriter kampanyaları takip etmektir. Hatta bazı durumlarda örneğin giyim sektöründe çıkacak kampanyadan faydalanabilmek için hediye çeki satın almak çok mantıklı bir yöntem. Yani kampanyayı kaçırmamak adına, o an ihtiyacınız olmasa bile ileride ihtiyaç olabileceğini düşünerek hediye çeki alabilir ve puan toplayabilirsiniz 🙂

Kazanılan Puanlar Nasıl Kullanılıyor ?

Yapı Kredi Bankası seyahat hizmetleri için Setur ile çalışıyor. Bu yüzden alacağınız uçak bileti veya konaklama gibi hizmetler için ücretleri Setur web sitesinden kontrol etmenizde fayda var. Adios Premium kart ile toplacağınız puanları harcarken, daha değerli bir şekilde harcayabiliyorsunuz. Bankaların bu katsayıları sürekli değiştirdiğinden bahsetmiştik, Mart 2019 itibari ile Adios Premium kart kullanıcılarının puanlarını harcarken daha değerli olmasını sağlayan katsayı tablosu şu şekilde;

Adios Katsayı
Adios Katsayı

Yani kazanmış olduğunu 100 TL ilk puanınızı konaklama için harcayacaksanız 2 ile çarpılıyor ve 200 TL gibi kullanıyorsunuz. Yurt içi uçak bileti alacaksanız 1,4 ile çarpılıyor ve 140 TL gibi kullanıyorsunuz, Yurt dışı uçak bileti alacaksanız 2 ile çarpılıyor ve 200 TL gibi kullanabilme şansınız oluyor.

Şimdi daha güzel haberler verelim 🙂 puan kazanırken ara sıra yapılan kampanyalara benzer şekilde puanları harcarken de kampanyalar yapılabiliyor. Böylece puanlarınızı 3 ve 4 kata kadar daha değerli kullanabilmeniz mümkün. Şöyle bir örnek verelim;

Şubat 2019 tarihinde çıkan bir kampanya koşullarına göre; Avrupa için uçuşlarda;

  • 1600 TL ye kadar olan gidiş-dönüş uçak bileti alımlarınız için 459 TL puan (3.48 kat daha değerli)
  • 2100 TL ye kadar olan gidiş-dönüş uçak bileti alımlarını için 609 TL puan (3,45 kat daha değerli)
  • 2600 TL ye kadar olan gidiş-dönüş uçak bileti alımlarını için 759 TL puan (3,43 kat daha değerli) karşılığında kullanabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi kampanya olmadığı dönemde 2 kat daha değerli kullanılan uçak bileti alımları, kampanyalı dönemlerde yaklaşık 3.5 kat daha değerli kullanılabiliyor. Sonuç olarak puan kazanırken ve puan harcarken kampanyaları takip etmek size bedava uçak bileti kazandıracaktır.

Yeterli Puanınız Yoksa ?

Eğer kredi kartınızda yeterli puanınız yoksa, avans puan kullanabiliyorsunuz. Kullanabileceğiniz avans puan, kredi kartı limitiniz oranında belirleniyor. 10 Bin TL limiti olan bir müşteri, 600 TL ilk avans puan kullanabiliyor. Yani bu kartı alır almaz, herhangi bir kampanya olmasa bile 1200 TL ilk bir uçak biletini hiç para vermeden alabilirsiniz. 1 sene içerisinde avans olarak kullandığınız puanları kapatmanız gerekiyor. Kapatamadığınız taktirde kalan puanlar için sizden puan bedeline yakın miktarda ücret talep ediyor.

Son olarak bu kart ile biriktireceğiniz puanlarınızın son kullanım süresi yok, yani kazandığınız puanlarınız asla silinmiyor. Herkese bol bol bedava uçuşlar 🙂

 

2 YORUMLAR

  1. Kampanya varken sırf puan kazanacam diye ihtiyacım olmayan şeyleri alacağım ki bedava uçak bileti alayım!
    Yani kısaca bol bol harcarsan veriyorlar harcamazsan yok.. ne kadar saçma..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here