Bitlis Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

0
3062
İhlasiye Medresesi

Vadideki Güzel Şehir

Tarihi milattan öncesine dayanan Bitlis, çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış, zengin tarihsel ve kültürel öğeleri barındıran bir ilimizdir. Bir vadi içerisinde kurulduğu için “Vadideki Güzel Şehir” olarak adlandırılmaktadır. Bitlis’e havayolu ile ulaşmak isteyenler Muş veya Van havayollarını kullanabilirler. Muş – Bitlis arası 83 km, Van – Bitlis arası ise 168 km dir.

24 Nisan 2014 Perşembe

İş sebebiyle gittiğimiz Bitlis’te 2 gece konaklayacağız ve sadece iş saatleri dışında bu şehri keşfetmeye çalışacağız. Ulaşım için yakınlığından dolayı Muş Havaalanını seçiyoruz ve Muş’a ulaştıktan sonra araç kiralayıp yolumuza karayolu ile devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 1 saatlik bir yolculuktan sonra Bitlis’e ulaşıyoruz. Öğle saatlerinde geldiğimiz Bitlis’te işe başlamak için henüz 1 saatimiz var, bu aradan yararlanarak önce bir şeyler yiyoruz ve ardından Bitlis Etnografya Müzesi’ni geziyoruz.

Bitlis Etnografya Müzesi

2005 yılında açılan Etnografya Müzesi’nde Bitlis’e ait eski yaşam tarzlarının anlatıldığı bu 2 katlı müzede demir işçiliği, halı dokumacılığı, yöresel el sanatları gibi ürünler sergilenmekte. 08:00 – 17:00 saatleri arası açık olan müze ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor.

Tatvan

Bitlis’e yaklaşık 25 km uzaklıktaki bu ilçe, hem yüzölçümü hem de nüfus olarak Bitlis’ten daha büyük, Ayrıca Doğu’da bir çok şehirin kesişimi konumunda bulunduğu içi, Bitlis’e nazaran daha gelişmiş bir durumda, ayrıca Van Gölü kıyısında olması da Tatvan’ı daha modern ve daha yaşanabilir bir yer haline getiriyor. Zaten dışardan gelen bir çok insanın ilk yorumu Tatvan’ın şehir, Bitlis’in ise ilçe olması gerektiği yönündeymiş.

Biz de konaklamak için otel tercihimizi Tatvan’dan yana kullanıyoruz ve Mostar Otel’de konaklıyoruz. 3 yıldızlı olan bu otel temiz ve çalışanlar oldukça misafirperver, ayrıca Van Gölü sahiline de çok yakın bir mesafede. Bitlis’te işimiz bittikten sonra Tatvan’a geçiyoruz ve akşamı göl kenarında geçiriyoruz. Nisan ayında olmamıza rağmen etraftaki dağlar karla kaplı.

25 Nisan 2014 Cuma

İhlasiye Medresesi

Bitlis’te ki ikinci günümüzde öğle vaktinde İhlasiye Medresesi’ne gidiyoruz. İl merkezinde, hükümet konağının hemen karşısında bulunan bu Medrese 1200 lü yıllarda Selçuklular tarafından yaptırılmış, medresede bulunan kitabeyi göre 1589 tarihinde onarılmış ve dönemin en önemli eğitim kurumlarındanmış. Şu anda Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan bu medrese, Bitlis’e gidenler mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Nemrut Dağı Krater Gölü

2800 m yüksekliği ile Nemrut Dağı Tatvan İlçesindeki en yüksek dağ konumunda bulunuyor. Aslında buraya gelmeden önce Nemrut Dağı diyince aklıma sadece Adıyaman’da bulunan ve anıtsal heykel ve mezarların bulunduğu yer aklıma gelirdi. Tatvan’da yer alan ve aynı ismi taşıyan bu dağ, volkanik bir yanardağ ve üzerinde krater gölleri bulunmakta. Bizim ziyaret ettiğimiz zamanda Krater Gölü’ne giden yolun yapım çalışmaları devam ettiği için araç ile çıkabildiğimiz yere kadar çıkıyoruz. Belli bir yükseklikten sonra karla kaplı yerlere ulaşıyoruz. Krater Gölü’ne çıkan bu yolun manzarası oldukça güzel, arkanıza dönüp baktığımızda Van Gölü’nün eşsiz büyüklüğü ile karşılaşıyorsunuz. Burada ayrıca kışın faaliyet gösteren bir kayak merkezi de bulunuyor. Akşam vakti geldiğimiz Nemrut Dağı’ndan hava kararmaya başlamayınca dönüyoruz.

26 Nisan 2014 Cumartesi

Bugün öğlene doğru Ankara’ya dönüş için Muş’ta olmamız gerekiyor, bu yüzden sabah 06:00’da uyanıp Bitlis şehir merkezini gezmek istiyorum.

Bitlis Kalesi

Şehir merkezinde bir kaya bloğunun üstünde bulunan Bitlis Kalesi’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemekteymiş. Rivayete göre milattan önce yapılan bu kale Makedonya Kralı İskender’in komutanı Bedlis tarafın yapılmıştır. Hatta yine rivayete göre Bitlis ilinin adının da Bedlis isimli komutandan alındığı söylenmektedir.

El Aman Han

Tatvan yolu üzerinde bulunan bu han, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yaptırılmış. İpekyolu üzerinde bulunan bu han, eskiden yoldan geçen kervanların dinlenmek için kullandıkları bu kervansaray, Anadolu’nun en büyüklerinden biriymiş. Eren Üniversitesi tarafından restore edilen kervansaray, şimdilerde kültür merkezi olarak kullanılmaktaymış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here