Biz Kimiz ?

TUĞÇE: Gezgin Kadraj ekibinin herşeyi 🙂 Yazılan gezi notlarını düzenleyen, onaylayan, kullanılacak fotoğrafları seçen, beğenen ya da beğenmediği fotoğrafları kullandırtmayan Tuğçe, zaman zaman gezi notları ile ilgili yazılar yazarak Gezgin Kadraj’a destek olmaktadır. Ayrıca gidilecek yeni yerlerin seçimi ile ilgili her zaman için geçerli iki oyu vardır ve son sözü hep O söyler.

ARYA: Gezgin Kadraj ekibinin en küçük üyesi 🙂 2015 yılında dünyaya geldi ve Gezgin Kadraj’a dahil oldu. 2015 yılından itibaren gerçekleştireceğimiz gezilerimizde artık başrol olarak görev alacak. Ayrıca çocuk ile gezmenin püf noktaları hakkında bizlere ipucu verecek.

YALIN: Gezgin Kadraj ekibinin çekeni, yazanı ve yöneteni 🙂

Nasıl Başladık ?

Bir varmış bir yokmuş 2012 yılında bir araya gelen Tuğçe ve Yalın yeni yerler görmeyi seven, gidilmedik yerlere gitmek isteyen bir çiftmiş. Evlendikleri tarihten itibaren, buldukları her fırsatta keşfedilmeyi bekleyen yeni yerlere doğru yola çıkan çift, gittikleri yerlere ilişkin çok sayıda fotoğraf çeker ve bir çok anı ile geri dönerlermiş. Bir zaman sonra fotoğraf ve anılar o kadar çok birikmiş ki, bunları derleyip toplayıp yazılı hale getirmeye karar vermişler. Hem bu anıların zaman içerisinde kaybolmaması, hem de yaşanılan tecrübelerin başkaları ile paylaşılması amacıyla web sitesi açmaya karar vermişler. Böylece gezi ve seyahatlere ilişkin bütün hikayelerini 2016 yılında açtıkları Gezgin Kadraj da yayınlamaya başlamışlar. Ayrıca fotoğrafçılık ve fotoğraf ekipmanlarına yönelik gerçekleştirdikleri inceleme yazılarını da burada yayınlamaya başlayıp, Gezgin Kadraj‘ı Gezi, Seyahat ve Fotoğrafçılık Rehberi haline getirmişler. İşte böyle başlamış hikayeleri.

Gezgin Kadraj Hakkında

Aslında işin kolay kısmı web sitesi açmaya karar vermekmiş 🙂 Bu kararı verdikten sonra uzun süre birbirimize baktık ve adı ne olacak ? içerik olarak ne yazacağız ? nasıl yazılar olmalı diye düşünmeye başladık. Öncelikle kalan alan adları arasından Gezgin Kadraj’ı seçtik. Çünkü hem geziyor, hem de bol bol fotoğraf çekiyorduk bu yüzden bu iki hobimizi de içeren bir isim olsun istedik. Ardından birlikte çıktığımız ilk seyahat olan Milano Gezi Notları ve Seyahat Rehberi ni yazmaya çalıştık. Aslında yazılarımızın nasıl olacağına ilişkin henüz karar verememiştik ve gittiğimiz yerlerde gün gün neler yaptığımızı yazıyorduk. Sonra okurken biraz sıkıcı olduğunu farkettik ve farklı başlıklar altında yazmaya karar verdik. Bu yüzden sitede yer alan yazılarımızın içerikleri birbirine benzemeyebilir 🙂 Aslında en zor konulardan birisi de, çünkü herkesin gezi notları / seyahat rehberlerinden beklentisi farklı olabilir. Bu konuda biz diğer web sitelerinde ne tarz bilgiler görmek istiyorsak, o bilgileri dikkate alarak yazmak istiyoruz. Yani şehir ile, tarihi ile çok detaylı bilgiler vermek yerine, biz neler yapmışız, nerelerde yemek yemişiz, ne kadar ücret ödemişiz, nereleri nasıl gezmişiz gibi bilgiler vermeye çalışıyoruz.


Yurt Dışı
kategorisi altında ülke ülke ayrılmış gezi notları ve seyahat rehberleri yer alıyor. Ülke sayısı az olduğu için şimdilik ülke ülke grupluyoruz, belki ileride kıtalara göre gruplamamız gerekebilir 🙂

Türkiye kategori altında ise ülkemize gezdiğimiz, seyahat ettiğimiz yerlere ilişkin yazılar bulunmakta. Buradaki gruplama ise bölgelere göre yapıldı.

Seyahat İpuçları bölümü ise seyahatlere ilişkin çeşitli ipuçlarını içeriyor. Ucuz uçak bileti nasıl bulunur, bebek ile yurt dışında nasıl gezilir gibi konuların yer aldığı bu kategori, özellikle seyahatlere çıkmadan önce gözden geçirilmesi önerilir 🙂

Yaşam, kategorisinde ise günlük yaşama dair yazıların olacağı aslında biraz da serbest bir kategori. Ama ağırlıklı olarak yeme&içme için gittiğimiz yerlere ilişkin bilgiler ile , konaklama için kaldığımız otellere ilişkin bilgiler yer alacak.

Fotoğrafçılık, başlığı altında ise hem kısa kısa ipuçları olacak hem de fotoğraçılık ile ilgili kullandığım uygulamalara (Lightroom, Photosop vb.) bilgiler olacak.

Ürün İnceleme, bölümü ise ağırlıklı olarak fotoğrafçılık ile ilgili ürünlerin incelendiği bir yer.

Nasıl Geziyoruz ?

Aslında ikimiz de çalışan insanlarız. Ne gerçek anlamda gezgin, ne de çantamızı alıp tutkularımızın peşinden giderek yaşadığımız yerlerden aylarca uzak kalacak kadar bağımsız insanlarız. Dolayısıyla tatil ve izin günlerimiz kısıtlı. Hal böyle olunca, zamanı mümkün olduğunca iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Özellikle yaz tatillerine yönelik planlarımızı aylar öncesinden yapmaya başlıyoruz, hele ki yurt dışına çıkacaksak bu kısa zaman aralığına çok sayıda ülke ve şehir sıkıştırmaya çalışıyoruz. Bu yüzden diğer insanların seyahat notlarından ve tecrübelerinden oldukça fayda sağlıyoruz. Tur kullanmamaya özen gösterip; yolculuk, konaklama ve gezi planlarımızı kendimiz hazırlıyoruz. Böylece çok daha özgür hareket edebiliyoruz.

Nerelere Gittik ?

Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, keşfetmeyi seven herkes için sanırım en büyük hayal dünya turu yapabilmektedir. Biz hayalimizi biraz daha ulaşılabilir yapıp her kıtada görebildiğimiz kadar yeni yerler görmeyi hedefliyoruz. Şimdilik 194 ülkenin olduğu bu denli büyük bir coğrafyada, daha yapacak çok işimiz ve görecek çok yerimiz olduğunu biliyoruz. Dünyamızın henüz yaklaşık %8 lik bölümünü görmüşüz ve keşfedilmeyi bekleyen bir sürü yeni yerler mevcut.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gezgin Kadraj web sitesi haricinde bizi aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Facebook

Instagram

Youtube 

Google +