Bursa Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

8
3315

Yeşil Şehir Bursa

Üsküp Seyahati dönüşü, bir kaç haftasonunu Ankara’da geçirip iyice dinlendikten sonra, yeniden yollara düşmeye karar verip yine o soruyla karşılaşıyoruz 🙂 acaba bu sefer nereye gitsek ?  3 günlük tatilimizi değerlendirmek için gidecek yer ararken, birucak.com sitesi ile karşılaştık ve seyahat rehberleri bölümünü incelerken kararımızı Bursa dan yana kullandık.

birucak.com sitesi ilk bakışta uçak bileti arama moturu gibi görünse de, “Seyahat Rehberi” ve “Bilgi” kategorilerinde faydalanabilecek çok sayıda yazılar mevcut. Bu sayede hem ucuz uçak bileti arayabilir, hem de bilet alacağınız yere ilişkin seyahat rehberlerine ulaşabilirsiniz. Şimdilik sadece Türkiye için hazırlanmış olan seyahat rehberli bölümünde ayrıca fotoğraflardan oluşan video da mevcut. Bursa’da gezilecek yerlere yönelik hazırlanan videonun da etkisiyle birlikte, Ankara’ya yakın olması,  yemyeşil doğası, kültürel zenginlikleri ve tabiki de iskender yiyecek olmamız bu kararı vermemizde etkili oldu 🙂

Genel Bilgi

Bursa, Türkiye’nin 4. büyük kenti. Aynı zamanda sanayi anlamında da oldukça gelişmiş bir şehir. Uludağ, İznik, Gölyazı gibi doğal güzelliklerinin yanında, tarihi zenginlikleri de ön plana çıkan bir şehir. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış olan Bursa’da, o döneme ait çok sayıda izlere rastlamak mümkün.

Ulaşım

Özel araç ile buraya gelmek dışında bir çok ilden otobüs ile ulaşabilirsiniz.Ya da İstanbul ve Ankara’dan hızlı tren aktarmalı veya İstanbul’dan feribot ile  gelebilirsiniz. Uçak ile gelmek isteyenler ise yaklaşık 40 km uzaklıktaki Yenişehir Havalimanı’nı kullanabilir. Özetle Ankara, İstanbul ve İzmir’e yakın sayılabilecek mesafede olan Bursa’ya çok sayıda ulaşım alternatifleri mevcut.

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa’da gezilecek yerleri iki güne sığdırmaya çalışmak biraz zor olacak. Arya’yı da düşünerek koştur koştur plan yapmak yerine gezilecek yerleri azaltmaya karar veriyoruz.

Hayvanat Bahçesi

Bursa’da ilk durağımız hayvanat bahçesi.Kültür Park içerisinde yer alan hayvanat bahçesi haftasonunun da etkisiyle çok kalabalık. Arya’nın çok sevdiği ayı, aslan ve kuş türlerini görecek olmasının da heyecanıyla hemen biletimizi alıp sıraya giriyoruz. Bilet fiyatı yetişkinler için 5 TL. İçerisi gayet büyük ve saatlerce vakit geçirilebilecek bir yer. Ayrıca çocuklar için çeşitli park alanları da mevcut. Çocuklardan vakit bulabilirseniz koyun, keçi gibi hayvanları ellerinizle besleyebilirisiniz 🙂 Safari kafe ve Afrika kafe olmak üzere 2 tane kafe de mevcut, buradan da çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu arada en çok kaplanlardan etkilendiğimizi söyleyebilirim.

Koza Han

1400 lü yıllarda yapılmış olan bu han, Bursa’nın en güzel ve en çok ilgi gören hanlarından bir tanesi.  Ulu Cami’nin hemen yanında bulunan bu hanın ortasında oturabileceğiniz çok sayıda yer mevcut.  Tatil zamanından olsa gerek çok kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Oturup bir şeyler yiyip içmek isterseniz biraz beklemeniz gerekebilir. Pazar günleri de açık olan bu han, adını ipek böceği kozalarının satıldığı yer olmasından alıyormuş. İki katlı olan Koza Han’da çok sayıda dükkan bulunmakta ve buralardan alışveriş yapabilirsiniz. Kozalardan elde edilen ipek kumaşlar Bursa’yı bir marka şehir haline getirmiş. Eğer irmik helvası seviyorsanız, Hacı Şerif’in dondurmalı irmik helvasını deneyebilirsiniz.

Ulu Cami

Yıldırım Bayezid tarafından 1390 lı yıllardan yaptırılan bu görkemli cami hala günümüzde çok önemli bir yapıttır. Türk İslam tarihinin en eski camilerinden birisi olan Ulu Cami, ziyarete açık bir cami. Cami o kadar büyük ki, içeri girdiğinizde bir köşede ibadet edenleri, bir köşede oturup dinlenenleri, bir köşede halılar üzerinden koşturan çocukları görmeniz mümkün. Şehrin merkezinde yer alan bu cami ve etrafındaki çarşılar, hanlar Bursa’ya gelen bir çok kişinin uğrak noktası.

Gölyazı Köyü – Apolyont

Gölyazı Köyü Bursa şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta ve 45 dakika civarında bir yolculuk sonrası buraya ulaşabiliyorsunuz. Haftasonları ve tatil günleri köye araç ile girişe izin verilmiyor. Köye girmeden önce araçlarınızı otoparka bırakıp ring servisler ile köye ulaşım sağlanıyor. Çok kalabalık olduğu zamanlarda, zaten küçük olan köy merkezine araç alınmaması gayet başarılı bir uygulama olmuş. İstanbul, Bursa, Ankara gibi şehirlerden günübirlik çok sayıda turların buraya geldiğini görebilirsiniz. Bütün köyün etrafını yürüyerek yarım saatte bitirebilirsiniz. Yürüyüş haricinde kayık ve sandal turu yapabilirsiniz, köyün hemen girişinde bulunan Aziz Panteleimon Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz, gün doğumu ve gün batımı fotoğrafları için oldukça güzel kareler yakalayabilirsiniz veya güzel bir yerde oturup birşeyler yiyip içerek uzun uzun gölün tadını çıkarabilirsiniz. Gölyazı Köyü’ne gideceklere önemli bir hatırlatma, yanınızdaki mutlaka nakit para bulundurun, köyde bırakın para çekecek ATM bulmayı, kredi kartı geçen sadece 2-3 yer var. Bu yüzden bizim gibi para çekmeyi unutarak giderseniz sadece kredi kartının geçtiği yerde oturmak zorunda kalırsınız 🙂

Cumalıkızık Köyü

Yıldırım İlçesine bağlı Cumalıkızık Köyü’ne şehir merkezinden 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Tabi köye ulaşmak işin kolay tarafı, özellikle tatil zamanı ve güzel bir havada buraya geliyorsanız uzun süreler park yeri aramayı, insan kalabalığı arasından yürüyebilmeyi göze almalısınız 🙂 Mutlaka çok güzel, çok huzur veren, insanı sakinleştiren bir tarafı vardır ama malesef o kadar kalabalıktı ki eğer imkanınız varsa hafta içinde buraya gelin. Uzun uğraşlar sonunda aracımızı parkettikten sonra inip köy meydanına doğru yürüyoruz, bu arada köy bebek arabası için hiç uygun değil. hem taşlı yolları hem de kalabalıktan dolayı bebek arabasını almadan yolumuza devam ediyoruz. Meydanın etrafı hediyelik eşya satıcıları ile dolu. onun dışında yürüdüğünüz her yerde birşeyler yiyip içebileceğiniz otanik kafeler mevcut. İçlerinden bir tanesini seçip arka bahçesinden oturup 1-2 saat vakit geçiriyoruz. Fiyatlar her turistlik yerde olduğu gibi burada da pahalı. Sonuç olarak tekrar buraya gelir miyiz sorusuna, tatil zamanında kesinlikle hayır diyoruz 🙂

Bursa Yeme & İçme Rehberi

Bursa’da ne yenir ? sorusunun cevabı öncelikle iskender ve sonrasında ise kestane şekeri olmalı. Peki Bursa’da iskender nerede yenir ? sorusuna ise iki farklı deneyimleyerek cevap bulmaya çalıştık

Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı

İlk olarak Kent Meydanı’nın hemen karşısındaki ara sokakta bulunan Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı’na gidiyoruz. Zaten yerini bilmiyorsanız sormanıza gerek yok dükkanın önündeki sıra her yerden görünebiliyor. Biz de vakit kaybetmeden sıraya giriyoruz. Dükkan o kadar küçük ki, taleplere cevap verebilmek için etrafındaki kestane şekeri satan bir kaç dükkan daha kiralanmış ve müşteriler bu dükkanlara paylaştırılıyor. Yarım saatlik bir beklemenin ardından sıra bize geliyor ve bizde yolun karşısındaki kestane şekeri satılan dükkana yönlendiriliyoruz, sırada beklediğimiz kadar burada da bekliyoruz ve yaklaşık bir saatin sonunda iskenderimiz geliyor.

Ve sonuç beklediğimize ve pahalı olmasına rağmen ödediğimiz paraya değiyor 🙂 olumsuz yanları ise, adamlar sanırım dışarda kalabalık bir sıra olmasını tercih ediyorlar çünkü diğer dükkanlarda yer boşaldıkça bazı masalar boş boş bekliyor ve uzun bir süre sonra müşteri alıyorlar. Daha fazla müşteri çekebilmek için yapılan bir taktik gibi geldi, bir diğer olumsuz eleştiri ise iskenderin yanında hiç sormadan getirdikleri turşu tabağından da 5 TL gibi bir para almaları. Biz sıramızı beklerken masalardan birisi bunu farketti ve “noluyo kardeşim bana sormadan ikram diye getirdiğin şeyden para mı istiyorsun” çıkışına verdikleri cevap ise “ama bu özel turşu” oldu. Bu yüzden bize sıra gelince turşu istemedik. İskenderin lezzetine herhangi birşey söylenmez ama bu iki olumsuz davranış insanı rahatsız etmeye yetiyor.

Kebapçı İskender

Heykel’de yer alan ve mavi tabelalı iskenderci olarak da bilenen “Kebapçı İskender” aslında aç olmamamıza rağmen, sırf önünden geçerken gelen güzel koku ve bekleyen sıranın olmaması sebebiyle çok davetkar geldi ve kendimizi içerde bulduk 🙂 Bir gün önce Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı’na gitmemiş olsak belki çok iyi bir iskender yedik diyebilirdik ama sanırım lezzet bakımından yarışı Uludağ Cemal ve Cemil Kebapçısı kazandı.

Köfteci Yusuf

Sadece Bursa’da değil Türkiye’de bir çok yerde şubesi olan Köfteci Yusuf, aslında bir zamanlar oldukça popüler olan kilo ile köfte tarzı bir yer. Yalova Yolu üzerinde ve konakladığımız otelin hemen karşısında yer alan köfteci, otele yerleştikten sonra Bursa’da uğradığımız ilk yer oluyor. Çok kalabalık olmasına rağmen servis hızı iyiydi. Köftelerin lezzeti yerindeydi fakat köfteden ziyade acılı ezme sosun tadı damağımızda kalıyor. Kızarmış ekmek ile birlikte çok güzel bir ikili oluşturduğu için bolca ekmek tüketmeniz muhtemel 🙂 Burada yediğiniz bir çok şeyi satın alabilirsiniz.  Etleri isterseniz çiğ olarak da alabilirsiniz, ayrıca şarküteri bölümünden de kestane şekeri, kaymak, turşu ve acılı ezme sosu bulabilirsiniz.

8 YORUMLAR

    • Yazıda da belirttiğim gibi biz içeride oturup yemeğimizi yerken ve yanımızda boş masalar varken insanları dışarıda sırada bekletip kalabalık algısı yaratmaya çalışmaları da unutulmamalı 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here