Çubuk Karagöl

0
2053
Karagöl
Karagöl

Çubuk Karagöl

Sonbaharın son günlerini değerlendirmek üzere hem nefes alabileceğimiz, hem de yürüyüş yapabileceğimiz bir rota ararken Çubuk Karagöl ‘e gitmeye karar veriyoruz. Uzun zamandır Arya’nın böyle doğal ortamda yürüyüş yapmasını planlamış ama bir türlü gerçekleştirememiştik. Buraya yıllar önce gelmiştik ve sonbaharda ağaçların sahip olduğu gökkuşağı renklerinden çok etkilenmiştik. O yüzden kış bitmeden tekrar gitmek istiyoruz. Kalabalık bir grup olarak plan yapmamıza rağmen Gezgin Kadraj ekibine sadece Fırat eşlik ediyor 🙂 Arya’nın pikniğe gideceğiz heyecanı ile hazırlanması kısa sürüyor ve öğlen 12 gibi yola çıkıyoruz. Ayrıca Çubuk Karagöl kamp yapmak için de oldukça uygun bir yer.

Çubuk Karagöl’e nasıl gidilir sorusunun en net cevabı, arabanıza atlıyorsunuz ve Ankara’dan yaklaşık 1.5 saat sonra buraya ulaşıyorsunuz 🙂 Çubuk’a kadar yol zaten çok rahat. Çubuk’ta yemek molası veriyoruz daha doğrusu arkadaşımızın mutlaka gidin ve döner yiyin tavsiyesi üzerine kendimizi Lefkoşe Lokantasında buluyoruz.

Lefkoşe Lokantası

Burası 1974 yılından beri faaliyet gösteren bir yer, adının neden Lefkoşe olduğunu sorduğumda ise 1974 yılında babası ve amcası Kıbrıs Harekatına katılmak üzer askere çağrılmışlar, sonra vazgeçmişler, o sırada Çubuk’ta bir restoran açıp adını ne koyalım diye düşünürken Lefkoşe Lokantası olmuş. Çok ilginç gelmedi hikaye 🙂 ama yine de merak edenler için paylaşmakta fayda var. Burada bir tana pilav üstü döner, 2 tane servis döner ve 1 tane iskender istiyoruz. İkram olarak çubuk turşusu ezme ve salata geliyor. Yemekten sonra da iki tane fırın sütlaç yiyoruz. Bu arada fırın sütlaç dönerden daha çok beğeniliyor. İçecekler ile birlikte 4 kişilik yemek için 100 TL ödüyoruz.

Çubuk Lefkoşe Restoran
Çubuk Lefkoşe Restoran

Yemeğin ardından yolumuza devam ediyoruz. Çubuk’tan sonra yaklaşık 30 km ilk bir yolculuk daha var. Çubuk – Karagöl arası yol biraz virajlı ama çok keyifli, güzel renkli ağaçları izleyerek Karagöl Tabiat Parkı’na ulaşıyoruz. Burası 2011 yılında tabiat parkı olarak tescil edilmiş ve işletmeciliği Çubuk Belediyesi’ne devredilmiş.

Üzerine Gökkuşağı Serpilmiş Bir Park

Parkın girişinde geniş bir otopark alanı var, araçlarını buraya park edip içeri yürüyerek giriyorsunuz. Burası zaten öyle çok büyük bir yer değil. Gölün etrafında yürüyüş yolu bulunuyor ve mesafesi yaklaşık 700 metre, ayrıca bu yolun üzerinde ve biraz daha içerlerde piknik masaları yer alıyor. Eskiden burada mangal yapmak, ateş yakmak yasaktı ama bu yasak artık kalkmış, hemen hemen her piknik masasının yanında tüten bir ateş var. Ayırca parkın iç taraflarına büyük bir çocuk parkı ve çim saha yapmışlar. Bir de inşaat halinde olan ve sanırım tamamlanınca market, restoran tarzı bir yer olacak yapı daha var.

Açıkcası yeni hali çok da iyi olmamış ve biraz bakımsız görünüyordu. Etrafta yerlere düşmüş çöp tenekeleri, çekirdek yiyip yere atan yurdum insanları, pislik içinde olan tuvaletler…. bu olumsuzlukları çoğaltmak mümkün. Herşeye rağmen göl etrafındaki ağaçların sarıdan, kırmızıya geçen renk tonlarını görmek isterdik ama sanırım mevsim olarak da geç kalmışız. Ağaçların bir çoğu yapraklarını dökmüş ve kurumuş. Buraya sonbaharda gelecekler için en azından kasım ayına kalmamalarını önerebiliriz. Eylül ve Ekim çok daha uygun görünüyor. O yüzden üzerine gökkuşağı serpilmiş park başlığı sonbaharın ilk zamanları için geçeli

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here