Doğu Ekspresi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

4
3959
Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi

Doğuya Uzanan Büyüleyici Yol

Bazı yollar vardır, gitmek içindir sadece, yola çıkılır ve bitmesin istenir, varış noktasına ulaşmak değildir amaç, o yolu yaşamaktır. Doğu ekspresi tam olarak bu tarife uyan bir serüven. Hatta fazlası bile var, varış noktasında da birçok güzellik sizi bekliyor olacak. Bu güzergah  son yıllarda oldukça popüler oldu. Her gün yüzlerce kişi Ankara’dan yola çıkıp bu yolculuğu yaşıyor, fotoğraflıyor, yazıyor, arkadaşlarına tavsiye ediyor. Durum böyle olunca özellikle kış aylarında bilet bulmak neredeyse imkansız.

Doğu Ekspresi Güzergahı ve Yolculuk Süresi

Doğu ekspresi Ankara-Kars arasında her gün karşılıklı olarak çalışıyor. Yolculuk yaklaşık olarak 24 saat sürüyor ama kış aylarında bu süre biraz daha uzayabiliyor. Bizim seyahatimiz 26 saat sürmüştü. Ankara’dan Kars’a saat 18:00 da kalkıyor, Kars’tan Ankara’ya olan sefer ise sabah 08:00 da. Doğu ekspresi güzergah bilgileri ise bir tam günlük bu yolculuk sırasında Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars şeklinde oluşuyor. Tren Her durakta yaklaşık 2-3 dakika duruyor, şehirlerde ise 7-10 dakikalık bir duraklama oluyor, vakti gelince de düdüğünü çalıp yola çıkıyor. O yüzden trenden inmemek ya da çok uzaklaşmamak gerekiyor.

Eğer gidiş-dönüşten birisini trenle, birisini uçakla yapacaksanız tren için hangi yönü kullanacağınıza iyi karar vermeniz gerekiyor. Bu konuda farklı görüşler var ama bizim tavsiyemiz kesinlikle Ankara-Kars yönünde treni kullanmanız. Çünkü en güzel manzaralar bu yönde giderken gün doğumu ile birlikte başlıyor. Sivas-Erzincan-Erzurum arasını gündüz görmek gerekiyor.

Ankara-Kars arası güzergah, göreceğiniz illler ve yaklaşık olarak orada olacağınız saatler şu şekilde ;

Dogu Ekspresi
Dogu Ekspresi Güzergahı

Bu arada yaklaşık 1 yıldır Ankara’da tren hatlarında çalışma olduğundan dolayı, tren Ankara yerine Kırıkkale’nin Irmak durağından hareket ediyor. Ama siz yine de Ankara Gar’ına giderseniz oradan otobüsler ile Irmak istasyonuna ücretsiz bir şekilde götürüyorlar. Otobüs için tek bir saat yok, 17.00 den itibaren otobüsler gelmeye ve yolcuları taşımaya başlıyor, son otobüs 18:00 da hareket ediyor.

Doğu Ekspresi Vagonları

Trende 4 çeşit vagon bulunuyor.

 • Pulman: Normal koltuklu bir vagon. Bir sırada ikili koltuklar, diğer sırada ise tekli koltuklar var. Yani 2+1 koltuk düzeni bulunuyor. Koltukların arası ve diz mesafesi oldukça geniş ama 1 günlük bir tren yolculuğu için biraz havasız, konforsuz ve sıkıcı olabilir.  Bu vagon genellikle kısa mesafeler için tercih ediliyor.
 • Örtülü Kuşetli: 4 kişilik odalardan oluşuyor. Odanın içerisinde 4 tane tekli koltuk bulunuyor ve bu koltuklar yatağa dönüşebiliyor. Karşılıklı 2 ranza şeklinde yatak düzeni oluyor ve 4 kişi rahatlıkla uyuyabilir, Oda da ayrıca camın önünde küçük bir masa bulunuyor. Eğer sayınız 4 kişiden az ise diğer yataklar içinde ücret ödeyip odanın tamamen size ait olmasını sağlayabilirsiniz, aksi halde 4 kişilik odada tanımadığınız birisi ile seyahat etmek durumunda kalabilirsiniz, hatta bazen birbirini tanımayan kadın-erkeklerin aynı odada kalmaması için sizlerin yerlerini değiştirebiliyorlar. Bu yüzden eğer 2 kişi burada seyahat etmek istiyorsanız 4 kişilik ücret ödeyip riske girmemekte fayda var.
 • Yataklı: Doğu ekspresinin en keyifli ve konforlu vagonu. 2 kişilik koltuklu/yataklı bölümden oluşuyor, ayrıca içerisinde minik bir buzdolabı, masa, dolap, lavabo da bulunuyor. 2 tane yan yana koltuktan oluşuyor ve uyumak istediğiniz zaman bu iki koltuk yatarak tek kişilik bir yatağa dönüşüyor, diğer yatak ise bu yatağın üstünde ranza gibi açılıyor. Yataklar için temiz çarşaf, yastık kılıfı ve battaniye veriliyor. Eğer burada iki kişi kalacaksanız biletin fiyatı bir kişi için 96 TL. Eğer yalnızsanız ve tek başınıza kalmak istiyorsanız, yataklı bölümden 116 TL verip bir tane yer alıyorsunuz ve o oda size özel oluyor, yani kuşetlide ki gibi yanınıza tanımadığınız birinin gelme ihtimali yok. Odalar içeriden kilitlenebiliyor. Kapınızı kapattıktan sonra otel konforunda seyahat edebilirsiniz 🙂
 • Yemekli: Trenin yeme & içme ihtiyacını karşılayabileceğiniz vagonu. 4 kişilik masalardan oluşuyor. Kahvaltı, çorba, ızgara, meze, tost, sıcak soğuk içecekler, bisküvi, kraker, çikolata gibi abur cuburları bulabileceğiniz bir yer. Menüsü çok zengin değil ama aç kalmanızı da önleyebilir. Alkollü içecekler bulunmuyor. Menü ve fiyat listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Yataklı ve Kuşetli Vagonlar için oda süslemeleri de son zamanlarda moda olmaya başladı. Bu yüzden biz de odalarımızı süsleyip ekspresin daha keyifli olmasını sağladık 🙂

Doğu Ekspresi Biletleri

Bu tren için en çok sorulan sorulardan birisi de Doğu Ekspresi için ne zaman bilet almalıyım ? Çünkü bazı dönemler bilet bulmak neredeyse imkansız olabiliyor. Normalde seferden 1 ay önce biletlerin satışa çıktığı söyleniyor, ama biz 21 Aralık tarihindeki seyahatimiz için her gün biletlerin satışa çıkıp çıkmadığını kontrol ettik ve biletler 4 Aralıkta aralıkta satışa çıktı. O yüzden 1 ay öncesinden bakmaya başlamakta fayda var. Bazı durumlarda da ek vagonlar eklenebiliyor, biz bilet aldığımız da 2 tane yataklı vagon vardı ama sonra 2 tane daha eklendi. Bilet bulamadım diye vazgeçmeden ara ara TCDD web sitesini yoklamakta fayda var.

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ise şöyle

Vagon TürüTamÖğrenci (13-26)60-64 Yaş65 Yaş ÜstüÇocuk (7-12)Basın, Öğretmen
Pulman46 TL36,50 TL36,50 TL23,50 TL23,50 TL36,50 TL
Örtülü Kuşetli61 TL51,50 TL51,50 TL38,50 TL38,50 TL51,50 TL
Yataklı Vagon
(iki kişi kalırsanız kişi başı fiyatlar)
96 TL86,50 TL86,50 TL73,50 TL73,50 TL86,50 TL
Yataklı Vagon
(tek kişi kalırsanız fiyatlar)
116 TL106,50 TL106,50 TL93,50 TL93,50 TL106,50 TL

Doğu Ekspresi Yeme & İçme

Öncelikle trende yemekli vagon var, yanınızda hiç bir şey olmazsa bile aç ve susuz kalmazsınız. Ama içerik çok zengin değil ve alkollü içkiler yok. Bu yüzden kuşetli ya da yataklı vagonda kalacaksanız kendi zevkinize göre yeme & içme menüsü hazırlayabilirsiniz. Bu arada içki konusunda herhangi bir kısıt ya da yasak bulunmuyor. Sadece satışı yasak. Yataklı vagonlarda buzdolabı da var, böylece yemekleriniz ve içeceklerinizi soğuk tutabilirsiniz.

Biz 5 kişilik bir ekip olarak oldukça zengin bir menü hazırladık. Ev yapımı şarap, kırmızı şarap, viski, likör, çikolata, meyve, kuruyemiş, peynir, kek, cips, filtre kahve, meyve suyu ve krakerden oluşan listeye Erzurum’da cağ kebabı da eklendi 🙂 Bu da son zamanlarda çok yaygın olan bir davranış, tren Erzurum’a gelmeden önce telefon ile cağ kebabı siparişi verebiliyorsunuz ve vagonunuzun önüne kadar siparişlerini geliyor. Hatta o kadar yaygınlaşmış ki, Erzurum’a gelmeden önce yemekli vagondaki görevliler tek tek dolaşıp sipariş alıyorlar. İsterseniz kendiniz arayıp istediğiniz yerden sipariş verebilirsiniz, isterseniz de görevliler aracılığıyla sipariş verebilirsiniz. Biz siparişimizi tren görevlilerine söyledik, ama siparişler dağıtılana kadar kebabın soğuma durumu olabiliyor. Tavsiyemiz, sizin telefon ile arayıp sipariş vermeniz.

Yemekli vagondan bir şeyler yiyip içmek isterseniz en güncel fiyat listesi aşağıda 🙂

Doğu Ekspresi için Bilmeniz Gerekenler ve Tavsiyeler

 • Sıcaklık: Tren çok sıcak. Yataklı ve kuşetli vagonlarda sıcaklığı ayarlayabiliyorsunuz ama bazen sistem arıza verip oda sıcaklığının 35 derecelere kadar çıktığı oluyor. Bu durumda kondüktör sistemi tekrar kapatıp açıyor ve normale dönüyor. Dışarıda eksi derecede hava olsa bile içeride bunu hissetmiyorsunuz, o yüzden yanınızda mutlaka kısa kollu bir şeyler olsun.
 • Tuvalet: Her vagonun başında ve sonunda tuvaletler bulunuyor, bunlardan birisi klozetli, diğeri ise değil, tuvaletler ilk başlarda çok temiz ama yolculuğun sonuna doğru kirlenebiliyor. Tuvaletlerde klozet örtüsü, tuvalet kağıdı, havlu peçete, sabun gibi malzemeler bulunuyor ama yine seyahatin sonuna doğru bu malzemeler de azalma olabilir. Bu yüzden yanınızda peçete, ıslak mendil vs olmasında fayda var.
 • Güvenlik: Trende güvenlik ile ilgili sıkıntı olacağını sanmıyorum, her vagondan sorumlu bir kondüktör var, zaten odanızda iken kapınızı kilitleyebiliyorsunuz fakat bu kapılar dışarıdan kilitlenmiyor, o yüzden yemek vagonuna giderken yine de dikkatli olmak da fayda var.
 • Bagaj: Bagajlarınız için yataklı vagonda bir raf bulunuyor buraya sığabilirsiniz, ayrıca koltuğun altı da boş buraya da eşya koyabilmeniz mümkün, ama kuşetliler de sadece koltuk altına eşya koyabiliyorsunuz, eğer çok büyük çanta/valiz varsa sıkıntı olabilir. Pulman da ise koltukların üzerinde eşya koyma rafı var, bunların dışında genel bir eşya koyabileceğiniz bir alan bulunmuyor. Bu yüzden tavsiyemiz çok büyük çanta/valiz almamanız.
 • Elektrik: Yataklı ve kuşetli vagonlarda odaların içerisinde priz bulunuyor. Pulman da ise koltuklarda priz bulunuyor. Yolculuk süresi uzun olduğu için birden fazla prize ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle odanızı başkaları ile paylaşıyorsanız tek priz yetmeyecektir. Yanınızda ikili, üçlü grup prizlerden olmasında fayda var.
 • Fotoğraf Çekimi: Doğu ekspresi son yıllarda çok rağbet görmeye başladığından beri sosyal medyada çok sayıda fotoğraflar yayınlanmaya başladı. Doğu ekspresi ile özdeşleşmiş bazı fotoğraflar çekmek isteyebilirsiniz. Trenin viraja ya da tünele girerken yandan fotoğrafı, trenin en arkasına gidip geride bıraktığınız rayların fotoğrafları, tren kapısını açıp aşağı doğru sarkıp fotoğraf çekmek gibi. Trenin en arkasında fotoğraf çekme sırası görürseniz şaşırmayın 🙂 Ayrıca tren hareket halindeyken sadece 1 kapısının açılabiliyor olması da o kapıdan fotoğraf çekmek için beklemeniz gerektiğini gösteriyor 🙂 Sabah erken saatlerde gün batımı ile birlikte ortalıkta çok çok az kişi varken fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz.
 • Müzik: Trende müzik yayını bulunmuyor, gerçi bunun için bir alt yapı var ama sanırım artık kullanılmıyor ya da çalışmıyor, bu durumda her oda kendi müziğini yapıyor 🙂 O yüzden de mutlaka bir müzik listesi hazırlayın hatta kablosuz hoparlör de edinirseniz müzik keyfinizi katlayabilirsiniz.
 • Telefon: Yolculuğunuz boyunca telefonunuzun çekmediği ya da çok az çektiği yerler olacaktır, gerçi GSM operatörünüze göre bu durum farklılık gösterebilir ama yine de bazı yerlerde iletişim kuramayacağınızı bilmeniz lazım. Telefon çeken bir çok yerde de internetin olmayacağını ya da çok düşük hızlarda olacağını unutmamanız gerekiyor.
 • Konfor: Özellikle yataklı vagonda seyahat ediyorsanız konfor konusunda çok başarılı olduğunu söylemek gerekir. 26 saat süren yolculuk boyunca hiç yorulmadığımı, çok rahat bir şekilde uyuyup, çok dinç bir şekilde uyandığımı hatırlıyorum. Kesinlikle uçakla Ankara-İstanbul seyahatinden çok daha az yorucu oluyor.

Doğu Ekspresi İhtiyaç Listesi 

Bütün bu bilgilerden sonra Doğu ekspresi ile Ankara-Kars arasında seyahat edecekler için ihtiyaç listesi neler olmalı ?

 • Yeterince yiyecek ve içecek stoku bulundurmanız gerekiyor,
 • Telefon, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi vb. elektronik eşyalarınız için şarj aleti,
 • Üçlü priz,
 • Kısa kollu veya ince kıyafetler,
 • Peçete, ıslak mendil vb. temizlik ürünleri,
 • Müzik dinlemek için mini bir sistem (kablosuz hoparlör, tablet veya bilgisayar)
 • Son olarak konseptinize göre uygun eşyalar 🙂 Eğer sizde Doğu Ekspresi Vagon Süsleme veya Doğu Ekspresi Oda Süsleme şeklinde bir arama yapıp görsellere bakarsanız çok çılgın temalar görebilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. İZMİRDEN 78 YAŞINDA EVLİ ÇİFT OLARAK YATAKLI VAGONLA :İZMİR-ANKARA VE ANKARA KARS SEYAHATI YAPMAK İSTİYORUZ.
  1-TOPLAM ÜCRET NE KADAR?,GİDİŞ DÖNÜŞ OLARAK İZMİRDEN ALABİLİRMİYİZ?
  2-İZMİR-ANKARA MAVİ TREN HARAKET SAATİ VE ANKARA-KARS DOĞU EKSPRESİ NİN HAREKET VE DÖNÜŞ SAATLARINI BİLDİRİRMİSİNİZ?
  3-KARS VE HAVALİSİNİN GEZİLMESİ İÇİN YARDIMCI OLACAK PROFESYONEL(TUR ŞİRKETİ VARMİ?

  • Merhaba,

   Malesef sormuş olduğunuz sorulardaki hizmeti veren bir turizm acentası olmadığım için yardımcı olamayacağım. Ama bahsetmiş olduğunuz güzergahı denemenizi tavsiye ederim. İzmir – Ankara ve Ankara – Kars güzergahı oldukça heyecanlı görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here