Dubai Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

0
2812

Çöl Ortasında Petrol Zenginliği

D

ubai, Arap Yarımadası’ndaBirleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisidir. Emirliğin yönetim biçimini ve kapladığı tüm alanı ifade eden Dubai Emirliği’nden; Dubai Kenti tanımlaması ile ayırt edilir.

Dubai, 1900’lü yıllarda küçük bir balıkçı ve liman kasabasıydı. Bölgede petrolün bulunmasından sonra Dubai’nin geliri devamlı ve hızla yükseldi ve emirlik bir ticaret, alışveriş ve turizm kenti haline geldi.

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin en yüksek nüfusuna ve Abu Dabi’den sonra ikinci en geniş yüzölçümüne (4,114 km2) sahip emirliğidir.

Bugün, Dubai Ortadoğu ve Basra Körfezi bölgesinde sürekli gelişen dünya çapında bir kent olarak ticari ve kültürel bir merkez, kozmopolit bir metropol kentidir. Aynı zamanda yolcu ve kargo taşımacılığı bakımından taşımacılık merkezlerinden birisidir. 

Dubai son zamanlarda geniş ölçekli inşaat projeleri ve sportif karşılaşmaları ile dünyanın ilgisini çekmektedir. Dubai, aralarında dünyanın en yüksek binası olan Burç Dubai’nin de bulunduğu çok sayıda gökdelen ve yüksek binaları, iddialı bir proje olan insan yapımı Palmiye Adaları, otelleri ve bölgenin ve dünyanın en geniş ölçekli alışveriş merkezleriyle bir sembol durumuna gelmiştir. Palmiye Adaları; Palm Deyra, Palm Cumeyra ve Palm Cebel Ali olmak üzere üç ayrı adadan oluşmakta ve Palm Deyra ile Palm Cumeyra arasında Dünya Adacıkları yer almaktadır. 

2012 yılı verilerine göre, Dubai en pahalı kentler sıralamasnda Ortadoğu’da birinci, dünya sıralamasında ise yirmiikinci kenttir. 2011’de Dubai, Amerikan Danışma Firması Mercer tarafından Ortadoğu’ da yaşanabilecek en iyi kentlerden birisi olarak değerlendirilmiştir.

(wikipedia dan kısaltılmıştır)

Yaz aylarında 40 dereceleri geçen hatta 50 dereceye yaklaşan sıcaklığın aksine Ekim ayında 30-35 derece olan hava sıcaklığı, Dubai’yi bu tarihte ziyaret etmek için oldukça uygun görülüyor. Dubai denince sanırım herkesin aklına lüks yaşam, pahalı otomobiller, dev gökdelenler,  gösterişli oteller gibi  zenginlik göstergeleri gelmektedir. Tabi sahip olduğu petrolün bunda etkisi çok büyük. Gerçekleştirdikleri bir çok proje ile En’ler arasına girmiş durumdalar (En yüksek bina, en lüks otel, en büyük alışveriş merkezi gibi) Bütün bunlar Dubai’yi cazibe merkezi haline getirmiş ve her dönem çok sayıda turist çekmektedir.

Ulaşım

Dubai’ye ulaşımı, Pegasus Havayolları ile İstanbul’dan direk uçuş ile gerçekleştiriyoruz, yaklaşık olarak 4.5 saat süren uçuş sonrası gece yarısı Dubai’ye ulaşıyoruz. Şehir merkezine gitmek için taksiye biniyoruz. Kadınların kullandığı taksiler pembe renkli ve bize de bu taksiler denk geliyor.  Dubai’de kaldığımız süre boyunca sürekli taksi kullandık. (binmiş olmak için bir kere metroya binmemiz haricinde) Taksi ile ulaşım ucuz ve sıcak havalarda oldukça konforlu, hatta şansınız varsa lüks model araçlardan oluşan taksilere de denk gelebilirsiniz. Bu yüzden Dubai için otobüs, metro ulaşımına yönelik çalışma yapmanıza, harita edinmenize gerek yok, bütün ulaşımlarınızı taksi ile gerçekleştirebilirsiniz.

Konaklama

Dubai’de otel seçenekleri çok fazla ve şehrin her yerine dağılmış durumda, Sahil kenarındaki iyi oteller biraz pahalı veya sahil kenarında nispeten ucuz olabilecek oteller ise kalite/konfor açısından biraz daha düşük seviyede kalıyor. Bu yüzden tercihimizi Al Barsha bölgesinde yer alan “Abidos Hotel Apartment Al Barsha” dan yana kullanıyoruz. Konum olarak fena olmayan bir yerde, Mall of Emirates – Emirates Alışveriş Merkezine yaklaşık 800 m uzaklıkta. Odalar oldukça büyük (yaklaşık 80 m2) ve mutfak, yatak odası, salon, 2 banyodan oluşuyor. Yani rahat ve konforlu yaşamak için size yeterince alan sunuyor 🙂 Böyle bir otelde 5 gece konaklama için  2.248 AED – Yaklaşık olarak 1880 TL ücret ödüyoruz.

Pazartesi

Gece yarısı geldiğimiz otelimize yerleşip uyuduktan sonra öğlene doğru uyanıyoruz. Öncelikle 5 gün kalacağımız bu yer için biraz mutfak alışverişi yapmaya karar veriyoruz. Otelin hemen karşısında yer alan süper markete gidiyoruz ve içecek, abur cubur ve kahvaltılıklardan oluşan market alışverişi ile geri dönüyoruz. İlk gün kahvaltımızı oda da yapıp Dubai’de gezeceğimiz yerlerin planını yapıyoruz.

Mall Of Emirates – Emirates Alışveriş Merkezi

Emirates Alışveriş Merkezi al Barsha bölgesinde yer alıyor, bu yüzden otelimize yürüyüş mesafesinde. Dubai’de ki ilk günümüzü Al Barsha bölgesini keşfederek ve Emirates Alışveriş Merkezini ziyaret ederek geçiriyoruz. Alışveriş yapmak isteyenler için ideal bir yer, giyim, teknoloji gibi aradığınız bir çok şeyi bulabilirsiniz. Fiyatlar da Türkiye’ye göre oldukça ucuz. Dışarı sıcak olduğu için hem turistler hem de yerli halk gündüz vakitlerinin bir çoğunu alışveriş merkezinde geçiyor diyebiliriz. Alışveriş merkezinin içerisinde bir de yapay kayak pisti bulunuyor. Ayrıca market alışverişi yapabileceğiniz Carrefour da bulunuyor. Otelimize yakın olduğu için sonraki günlerdeki bir alışverişimizi buradan yaptık.

Dubai Mall açıldıktan sonra biraz ikinci planda kalmış fakat ferah, temiz ve gezilesi bir yer. bu arada alışveriş merkezlerinde gezerken hareketlerinize dikkat etmeniz gerekiyor 🙂 Tuğçe’nin elini tutup sarıldığım an, bir güvenlik görevlisi gelip bizi uyarmıştı. Her ne kadar oldukça şaşalı bir yaşam sürüyor olsalar da karşınızdaki insanların arap olduğunu unutmamalısınız 🙂 Ayrıca yüzleri dahi görünmeyen bayanların iç çamaşırı mağazalarında oldukça rahat bir şekilde alışveriş yapmaları insana biraz ilginç gelebiliyor. İnsanlara baktığınız zaman bazılarının gerçekten de çok aşırı zengin olduğunu hemen anlayabiliyorsunuz.

Salı

İkinci günümüzü denize ayırıyoruz. Sabah uyanıp kahvaltımızı yaptıktan sonra buranın meşhur sahili olan “Jumeriah Beach” e gitmeye karar veriyoruz. Biraz geç uyanıp öğlen sıcağına kaldığımız için öncelikle otelin terasında yer alan havuza gidip burada vakit geçiriyoruz. Küçük bir havuzu bulunuyor ama bu sıcak havada biraz serinlemek için yine de ideal 🙂

Jumeriah Beach Park

Otelimizden yaklaşık 15 km uzaklıkta olan Jumeriah sahiline gitmek için taksiye biniyoruz. Böylece ilk defa otelimizin olduğu bölgeden ayrılmış oluyoruz ve sahile gidene kadar Dubai’nin zenginliklerini izleme fırsatımız oluyor. Burası aslında büyük bir park ve sahilden oluşuyor ve sahilin çok sayıda giriş kapısı mevcut. Sahil kalabalık fakat temiz. Geniş bir kum sahilden oluşuyor ve deniz suyu sıcaklığı dış sıcaklığa neredeyse eşit, bu yüzden denize girip serinlemek pek mümkün olmuyor 🙂 Sahil de yemek yiyebileceğiniz çeşitli yerler mevcut. Burada bir kaç saat kaldıktan sonra tekrar otele dönüyoruz.

Dubai Marina

Dubai Marina’ya gitmek için Emirates Alışveriş merkezine yürüyoruz ve buradan metro ile gitmeye karar veriyoruz. Metrodan indikten sonra ışıklar içerisinde büyük ve gösterişli yapılar sizi karşılıyor. Burada hem oteller hem de lüks konutlar bulunmakta ve hepsi de farklı mimarilere sahip. Marinanın etrafında ok sayıda cafe-restaurant bulunmakta. Buralarda oturup güzel manzara ve gösteriler eşliğinde yemek yiyebilirsiniz. Buraya özellikle akşam gelmekte fayda var, hem etraftaki binaların ışıkları, hem de müzikli ışıklı su gösterileri sizi etkileyebilir. Buraya bir nevi Dubai’nin gece yaşantısının olduğu yer diyebiliriz. Herkes gibi biz de etraftaki güzel evlere bakıp buralarda yaşama hayali kurduk 🙂

Çarşamba

Bugün safari günümüz 🙂 Sabah uyanıp kahvaltımızı yaptıktan sonra Çöl safarisi ve akşam yemeği etkinliği için otelde bulunan katalogu inceliyoruz ve katılmaya karar veriyoruz. Araç ile gelip sizi alıyorlar ve akşam etkinlik sona erince tekrar otele bırakıyorlar

Çöl Safarisi

Toyota Marka 7 koltuklu arazi aracı otele geliyor. Bizim dışımızda 4 kişilik bir aile daha var bu yüzden ön ve orta sıralara onlar geçiyorlar biz ise arka 2 kişilik koltuklara oturuyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir yolculuğun ardından yerleşim yerinin de dışına çıkıyoruz ve safarinin başlayacağı noktaya ulaşıyoruz. Burada araç değişikliği yaparak farklı bir araca geçiyoruz. Amacımız eğlence ve yemeğin olduğu çadıra ulaşmak. Bunun için de 10 dakikalık bir parkurumuz var ve bol sayıda kum tepelerinden oluşuyor. Şoförlerin hepsinin özel eğitimli olduğunu söylemek mümkün. Gerekli bilgilendirmenin ardından safarimiz başlıyor 🙂 Bir yandan kum tepelerinden kayar gibi geçişlerin tadını çıkarmaya çalışıyoruz bir yandan da bu anı kaydetmeye, tabi en arkada oturduğumuz için yerimiz biraz dar ve kafam çok kere tavana çarpıyor 🙂 Çığlıklar ve minik çarpmalar eşliğinde safarimiz bitiyor ve eğlencenin yemeğin yapıldığı yere geliyoruz.

Burada büyük bir çadır kurulu içerisinde de oturma alanları mevcut, ayrıca farklı farklı bölümlerde de değişik şeylerin tadına bakabileceğin, hatıra fotoğrafı çektirebileceğiniz, kına yaptırabileceğiniz yerler mevcut. Çadırın önünde ise yine ücretli olarak deveye binip, yırtıcı kuş ile fotoğraf çektirebilirsiniz. Deveye binmek için biraz sıra beklemeniz gerekiyor. Eğlencenin ve yemeğin başlamasına saatler var bu yüzden vaktimiz de var. Sıramızı bekleyip deveye binip bir tur atıyoruz, tur dediysek de öyle uzun bir tur olarak düşünmeyin bir kaç dakikalık turun ardından Dubai’nin simgelerinden olan Atmaca ile hatıra fotoğrafı çektiriyoruz. Ayrıca ayakkabılarınızı çıkarıp geçek çöl kumu üzerinden yürüyüş yapabilirisiniz

Gün batımının ardından Çadırın içine girip kendimize bir yer buluyoruz ve oturuyoruz. Öncelikle etrafta satılan değişik yemek ve içeceklerin tadın bakıyoruz, ardından yemek başlıyor ve herkes sıraya girip yemeklerini alıyor. Küçük bir yuvarlak ekmeğin arasında et türü bir şey dağıtılıyor. Sıramız gelince yemeğimizi alıyoruz ve yiyoruz. Yemek çok az geliyor ve doymuyoruz tekrar tekrar sıraya girip aynı şeyden alıyoruz, hatta yemek dağıtanlar fazla fazla alanları uyarıyorlar, sonunda ben de bu uyarıyı alıyorum ama ne yapayım verdikleri şeyle doymak mümkün değildi 🙂 Ardından müzik başlıyor ve dansöz çıkıyor. Eğlence bu şekilde devam ederken tekrar yemek başladığını görüyoruz. Az önce yediğimiz ve doymadığımız şeylerin atıştırmalık olduğunu, ana yemeğin yeni başladığını öğreniyoruz 🙂 Burada ayrıca bira satışı da yapılıyor. Dubai’de rahatlıkla içki içebileceğiniz ender yerlerden burası.

Çölde safari ile başlayan, deve gezisi, gün batımı, yemek ve dans ile sona eren etkinliğin ardından tekrar araçlara binip otele doğru yola çıkıyoruz.

Perşembe

Dubai Mall

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi olduğu söylenen Dubai Mall öyle bir-iki saatte gezilecek yerlerden değil. 1200 tane mağaza olduğu söyleniyor. Ayrıca dev bir akvaryum da bulunuyor. Öncelikle alışveriş merkezine girince nereden ve nasıl başlayacağınıza ilişkin bir plan yapmalısınız. Burası o kadar büyük ki, içerisinde hizmet sunan özel taksiler bile mevcut, yürümekte istemezseniz veya yorulursanız bu taksileri kullanabilirisiniz 🙂 Özellikle teknoloji mağazalarının olduğu en üst kat ilginizi çekebilir. Bu arada dışarda hava ne olursa olsun buradaki klima sistemi yüzünden üşüyebilirsiniz.

Dubai Fountain – Dubai Çeşmesi

Dubai Mall’ın hemen bahçesinde bulunan bu kocaman havuzda hatta minik bir gölet diyebiliriz belli saatlerde müzik eşliğin su gösterisi yapılıyor. Su, müziğin ritmine göre hareket ediyor. Burası aslında Dubai Mall’ın bahçesi diyebiliriz ve alışverişe ara verenlerin çıkıp nefes aldığı, gezdiği bir yer, ama özellikle müziğin başladığı anlarda çok kalabalık oluyor ve kendinize yer bulmak biraz zor olabiliyor. Bu gösteriyi akşam saatlerinde izlemek daha keyifli olabilir. Akşamları her yarım saatte bir 5 dakikalık bir gösteriden oluşuyor.

Burj Khalifa – Burç Halife

828 metre yüksekliği ile dünyanın en büyük yapısı olan Burç Halife’yi Dubai’nin her yerinden görebilmeniz mümkün. Bu yapının yanına yaklaştıkça etkilenmemeniz mümkün değil. Yaklaşık olarak 100 dolar ücret karşılığında buraya çıkıp Dubai’ye gerçek anlamda kuş bakışı bakabilirsiniz. Fiyat aslında pahalı ama buraya kadar gelmişken dünyanın en yüksek binasına çıktık demek için bu ücreti veriyoruz 🙂 Ama çıkmak için önceden randevu almanızda fayda var, çünkü çok kalabalık ve herkes çıkmak için sıra bekliyor. Biz buraya gelmeden önce internetten randevumuzu almıştık. Tabi bir de önemli konu buraya gündüz mü, akşam mı çıkacağınız 🙂 biz akşam manzarasını merak ettiğimiz için 19.15 randevusu almıştık ve iyi ki akşam çıkmışız diyoruz.

Randevunuza göre gruplar halinde içeri alıyorlar. 163 katlı olan yapının en üst katına çıkamıyorsunuz. Seyir terası 124. katta bulunuyor. Buna rağmen yukarı çıkınca gördüğünüz yükseklik sizi etkilemeye yeterli. Kalabalık grup halinde bindiğiniz asansör yaklaşık 1 dakika içerisinde sizi 124. kata çıkartıyor. Buraya çıktıktan sonra panoramik olarak Dubai’yi izleyip fotoğraflarını çekiyoruz ve paranın gücünü bir kez de yukarıdan görmüş oluyoruz 🙂

Cuma

Souk Madinat Jumeirah

Burası da kapalıçarşı benzeri bir alışveriş merkezi. Yapay bir nehir etrafında kurulmuş içerisinde çeşitli hediyelik eşyalar satılan, birşeyler yiyip içebileceğiniz cafe, rastaurantların olduğu güzel ve sakin bir yer. Meşhur 7 yıldızlı otel olan Burj Al-Arab’ın hemen yanında bulunan bu alışveriş merkezi, otelin fotoğraflarını çekmek için oldukça iyi bir yer. Nehir üzerinde kayık ile gezinti yapabilirsiniz. Burada 7 yıldızlı otel ve nehir manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Dubai’de Yapılacak 5 Şey

  1. Jumeriah Beach’de denize girin
  2. Çöl safarisine çıkıp gece eğlencesine katılın
  3. Bir akşamınızı Dubai Marina’ya ayırın
  4. Burj Khalifa’ yi ziyaret edin
  5. Dubai Mall’ı gezin

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here