Epson L355 İnceleme

0
1308

Daha önce termal fotoğraf yazıcısı kullanan biri olarak, hem maliyeti, hem de daha farklı boyutlardaki fotoğraf kağıtlarına baskı yapma ihtiyacımdan dolayı yeni bir yazıcı arayışına girmiştim. Mevcutta kullandığım Canon Selphy CP 720 modelinin baskı hızı ve kalitesinden memnundum, fakat termal medyaların artan fiyatları sebebiyle neredeyse bir fotoğraf baskısı 1 TL gibi bir fiyata gelmekteydi.

Bu yüzden orijinal mürekkep doldurma sistemlerine sahip olan Epson yazıcıları araştırmaya karar verdim. Araştırmalarım sonucunda L800 ve L355 modelleri arasından kaldım, aslında 6 mürekkep tankına sahip olduğu için L800 modeli daha kaliteli baskıya sahip olsa da fiyat/performans kriterine göre L355 modelini almaya karar verdim.

Bu tür yazıcıları satan bütün alışveriş sitelerinde bir seri mürekkep ile binlerce sayfa siyah beyaz ve renkli baskılar alınabileceği ön plana çıkarılmaktadır. Hatta bazı sitelerde bitmeyen kartuşlu yazıcı olarak da satılmakta. Yapılan hesaplamalara göre de bir fotoğraf baskının mürekkep ve kağıt maliyeti yaklaşık 20 kuruş civarında olmaktadır. Bu da neredeyse kullandığım termal yazıcının baskı maliyetinin 5 te 1 fiyatına gelmektedir.

Ayrıca mürekkep püskürtmeli yazıcılar ile A4 boyutuna kadar istenilen her boyuttaki fotoğraf kağıtlarına baskı yapabilmektedir. Bana göre termal yazıcılardan farklı olarak öne çıkan bir özellik, böylece en azından benim kullandığım termal medyanın sunmuş olduğu 4×6 inçlik boyuta bağımlı kalmıyorsunuz, üstelik farklı kalitelerdeki kağıtları da kullanabiliyorsunuz.

Fakat aynı durum baskı hızı ve fotoğrafın dayanıklılığı için geçerli değil. Termal yazıcıların baskı hızı mürekkepli yazıcılara göre çok daha hızlı, ayrıca baskı teknolojisinden dolayı (renkleri ısı ile kağıda basma) onlarca yıl boyunca basılı fotoğraf saklanabiliyor. Zaten profesyonel olarak bu işi yapan, düğün, yemek gibi organizasyonlarda çekilen fotoğrafların baskısını alıp satışını yapan kişiler termal yazıcılar kullanmaktadır. Tabi termal yazıcılarından ev tipi olanları ve profesyonel olanları olmak üzere çok sayıda çeşitleri mevcuttur.

Eğer sizde ev tipi kullanıcısı iseniz ve oldukça uygun fiyatlara fotoğraf baskısı yapmak istiyorsanız mürekkep doldurmalı yazıcıları tercih edebilirisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here