Fotoğraf için en önemli unsur ışık, en doğal ve en güçlü ışık kaynağı ise güneş olduğuna göre fotoğraf çekmek için güneşin konumu önem kazanmaktır. Özellikle gün doğumu, gün batımı, ters ışık gibi konularda fotoğraf çekilecek ise fotoğraf çekilen yerdeki ve çekim yapılacak saatteki güneşin konumunun önceden bilinmesi fayda sağlayacaktır. Hele ki daha önce gitmediğiniz, bilmediğiniz bir coğrafyada fotoğraf çekecekseniz bu durum daha da önem kazanmaktadır.

Fotoğraf çekmek için en uygun saatler hangisidir ? diye soranlar için ise iki ayrı zaman diliminden bahsedilir, “Altın saatler” ve “mavi saatler”

Öncelikle altın saatlerden başlayalım. Nedir bu altın saatler? Altın saat-golden hour olarak adlandırılan ve güneş doğumundan sonraki 1 saat ile, güneş batımından önceki 1 saatlik aralığı kapsayan bu kısıtlı zaman aralığı bir çok fotoğraf çeken kişi için çok sıklıkla tercih edilmektedir. Peki fotoğraf çekerken neden altın saat önemlidir ? Öncelikle güneşin konumu yatay olduğu için güneş ışınlarının yumuşak ve etkisiz olduğu zamanlardır. Ayrıca altın saat olarak adlandırılan bu zamanlarda çok sert gölgelerde oluşmamaktadır. Daha sıcak renk tonlarına sahip olduğu için de bir çok fotoğrafta çarpıcı etkiler yaratabilirsiniz. Bir çok gün doğumu ve gün batımı fotoğrafları bu zaman aralığında çekilmektedir. Ayrıca çok güzel kontrast değerlerine sahip tesr ışık fotoğraflar da yine bu saatlerde çekilmektedir.

Mavi saatler-blue hour ise gün doğumundan hemen önceki zaman ile gün batımından hemen sonraki zaman dilimini kapsamaktadır. Güneşin bize sunduğu en mavi saatler olarak adlandırılabilir. Yani altın saatlere göre kıyaslayacak olursak biraz daha soğuk renklere sahip bir etki yaratmaktadır ve yine bir çok fotoğraf çeken kişi tarafından tercih edilen zaman aralığıdır.

Altın saatler ve mavi saatler fotoğraf çekmek için sihirli saatlerdir. Bu yüzden çekim yapacağınız yerde güneşin konum ve zaman bilgisini bilmek, bu sihirli saatleri kaçırmamak adına önemlidir. Bunun için çeşitli web siteleri ve uygulamalar kullanılmaktadır. En çok kullandığım uygulamadan bahsetmek istiyorum.

The Photographer’s Ephemeris

Bu konuda en başarılı bulduğum uygulama “The Photographer’s Ephemeris” IOS ve Android platformlarında uygulama olarak sunulan, ayrıca masaüstü kullanıcılar için ise Windows ve Mac işletim sistemlerinde kullanılabilen bir uygulamaya. Uygulamalara http://photoephemeris.com/ adresinden erişebilirsiniz. Masaüstü kullanıcılar için download ve install yapılmadan internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilen bir web uygulamasıdır. Uygulamayı açtğınızda aşağıdaki arayüz sizleri karşılıyor.

  • Adres arama bölümünden istediğiniz yeri arayıp bulabilirsiniz veya harita üzerinde gezinerek istediğiniz yeri bulabilirsiniz.
  • Harita altlığı olarak Google Maps kullanılmış, hem harita hem de uydu görüntüsünü
  • Güneşin doğuşu, batışı, ayın doğuşu, batışı gibi bilgilere konumunuza bağlı olarak saat bazında erişebiliyorsunuz.
  • En güzel özelliklerinden birisi ise istediğiniz tarih ve saati seçerek o anki koşullara göre güneşin konumu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.
  • Yani örne?in 2 gün sonra 16:30 da bir fotoğraf çekmeyi planlıyorsunuz ve güneşin tam bu saatte hangi konumda olacağını, yaklaşık olarak nereden ve nasıl bir açı ile geleceğini merak ediyorsanız, bu uygulama ile bu sorulara cevap verebilmeniz mümkü
  • Böylece hem fotoğraf için sihirli saatleri görebilmeniz, hem de gün içerisinde yapacağınız çekimlerde güneşin konumunu biliyor olmanız, fotoğraf çekimi öncesi sizlere avantaj sağlayabilecektir.

“The Photographer’s Ephemeris” uygulamasının haricinde aşağıdaki web sitelerine de göz atmanız faydalı olabilir.

Seçeceğiniz konuma göre, aylık olarak sizlere altın ve mavi saatleri hesaplayan bir uygulama

İstediğiniz ay, gün ve saatteki güneş bilgilerini hesaplayan bir uygulama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here