Fotoğraf sayısı çoğaldıkça, fotoğrafların arşivlenmesi ve yönetilmesi günümüzde büyük önem kazanmakta. Dijital fotoğrafçılığın geliştiği, daha hızlı fotoğraf makinalarının evlerimizde yerini aldığı, daha büyük kapasiteli hafıza kartlarına sahip olduğumuz, fotoğraf çekmenin ve paylaşmanın gün geçtikçe arttığı bir ortamda bir çok kişinin yüzlerce hatta binlerce fotoğraftan oluşan arşive sahip olduğunu görmekteyiz. Bu kadar fazla sayıdaki fotoğrafları en etkin bir şekilde yönetmek, aradığımız fotoğraflara kolay ulaşmak için klasör yapısının önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.

Fakat artık Adobe Lightroom benzeri bir yazılımlar ile klasör yapınızın çok fazla bir önemi kalmıyor. Yazılım içerisindeki bir çok yetenek ile isterseniz binlerce fotoğrafınız tek bir klasör içerisinde yer alsa bile, fotoğraf arşivinizi etkin bir şekilde yönetmemiz mümkün olabiliyor. Ama ben bu yazımda yine de fotoğraflar için klasör yapısı hakkında bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.

Klasör isimlendirmesinni nasıl olacağında dair çok sayıda paylaşılan bilgi var. Klasör adında; zaman, yer, olay gibi bir çok değişken yer alabiliyor. Öncelikle aradığımız fotoğrafa en hızlı bir şekilde ulaşmak için, bu fotoğrafı hangi bilgi ile aramalıyız sorusu, klasör isimlendirmemize yardımcı olacaktır. Belki bir bilgi veya birden fazla bilgiye ihtiyacımız olacaktır. Burada benim kullandığım yöntem, klasör isimlendirmesinde hem zaman, hem de yer bilgileri bir arada yer almaktadır, bazı durumlarda ise üçüncü bilgi olarak olay bilgisini de kullanmaktayım. Örnek zaman.yer.olay. Zaman yazım biçimi olarak öncelikle yıl, ardından ay ve son olarak gün bilgisini kullanmaktayım, böylece klasörleri isimlerine gore sıraladığımız zaman tarih bilgileri anlamlı bir şekilde kullanılabilir oluyor, bu sayede en yakın veya en uzak tarihteki klasörlere erişmek mümkün olabilmektedir.

Örnekler

20130617.İstanbul.BoğazTuru (17 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen boğaz turuna ait fotoğraflar)

20121226.Ankara.DoğumGünüKutlaması (26 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da, doğum günü kutlaması fotoğrafları)

20130416.Beypazari.KusGözlemi (16 Nisan 2013 tarihinde Beypazarı’nda yapılan kuş gözlemine ait fotoğraflar)

Klasör isimlendirmeleri örneğinden sonra, bütün bu klasörlerin bir üst yapısının nasıl olacağı ? Yani bütün bu isimlendirmeleri yapılan klasörlerin, hangi dizin (klasör) altında olacağı da önem kazanabilir. Çünkü farklı zamanlarda, farklı yerlerde ve farklı olayları içeren fotoğraf arşivi belki de yüzlerce klasörden oluşacak ve aynı dizinde yer alan yüzlerce klasörü yönetmek zorlaşabilecek, bu yüzden bu klasörlerin de belirli özelliklerine göre gruplaması ve klasörler altında yer alması uygun olabilir. Kimine göre yıl adında bir klasör açıp, o yıl içerisinde çekilen fotoğrafları bu klasör altında saklamak, kimine göre de yer bilgisine göre bir klasör açıp o yer de çekilen fotoğrafları bu klasör yapısında saklamak uygun olabilir. Burada benim kullandığım yöntem “yer” bilgisi. Eğer farklı ülkeleri de içeren fotoğraflara sahipseniz en üst seviyede kullanacağınız “yer” bilgisi ülke olabilir, o ülkenin altında “il” isimlendirmesine göre klasörler, illerin altında ise yukarıdaki isimlendirme kuralına göre isimlendirmeleri yapılmış fotoğraflar yer alabilir.

Örnek:

 • Türkiye
  • Ankara
   • BeypazariKusGözlemi
   • Ankara.DoğumGünüKutlaması
  • İstanbul
   • İstanbul.BoğazTuru

Böylece, aradığımız fotoğrafın nerede çekildiğini bilmemiz yeterli olacaktır, yer bilgisi ile ulaştığımız klasörün altında farklı tarihler de ve farklı olaylar ile çekilmiş fotoğraflara kolaylıkla ulaşılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here