Gaziantep Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

4
3417

Dünya Yemek Başkenti

Yemek konusunda oldukça şanslı bir ülkeye sahibiz. Kendine özgü mutfağı olan ve farklı yemek lezzetleri sunan çok sayıda şehrimiz var. Fakat Gaziantep bu konuda dünya çapında tescilli ve UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na gastronomi kategorisinde giren 17 şehirden biri. Yani yemek dalında oscara sahip tek şehrimiz. Bu yüzden “Gaziantep Gezi Notları ve Seyahat Rehberi” yazısı Adana‘da olduğu gibi yemek ağırlıklı olacak 🙂

Buraya iş için geldik 2 gün konaklayacağız. Sadece hafta sonları bile yemek için çeşitli yerlerden Gaziantep’e gelenler olduğunu düşünürsek, biz de gelmişken bir kaç kilo alıp dönmeden olmaz diye düşünüyoruz 🙂

Gaziantep’i sadece yemek konusunda değerlendirmek haksızlık olur. Dünya çapında ün yapmış müzeleri (dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri Zeugma) ile binlerce turisti, gelişmiş sanayisi ile çok sayıda yerli ve yabancı iş adamlarını ağırlayan Gaziantep, aynı zamanda doğunun Paris’i olarak da anılmaktadır. Gerçi doğunun Parisi konusunda net bir bilgi olmamakla birlikte sürekli tartışılan bir konudur 🙂 Kimine göre Diyarbakır, kimine göre Malatya, kimine göre Erzurum, kimine göre Van şeklinde devam eden tartışmalar bir yana dursun, Gaziantep gerçekten bir çok konuda bu ünvanı hakediyor

Ulaşım

Gaziantep’te havalimanı olduğu için İstanbul, Ankara, izmir gibi yerlerden uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir çok yerden otobüs ile ulaşım da mümkün. Biz Adana’dan Gaziantep’e yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşıyoruz. Dilerseniz Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolunu kullanabilirsiniz.

Konaklama

Bu kadar çok turist ve işadamını ağırlayan Gaziantep otel konusunda da oldukça yeterli. 60’a yakın otelin bulunduğu şehirde her bütçeye uygun güzel alternatifler bulunuyor. Biz tercihimizi 4 yıldızlı Palmiye Otel‘den yana kullanıyoruz. Şehit Kamil Belediyesi’nin hemen karşısında bulunan bu otel şehir merkezine 15-20 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Otel uygun fiyatlı, temiz ve konforlu.

Gezilecek Yerler

Şehri gezebilmek için Gaziantep’e geldiğimiz ilk gün, bir kaç saatlik bir fırsat buluyoruz. Eşyalarımızı otele yerleştirip saat 16 gibi kendimizi Gaziantep sokaklarına bırakıyoruz 🙂 Aslında Gaziantep’e gelmişken Zeugma Müzesi, Hayvanat Bahçesi gibi ziyaret etmemiz gereken bir çok yer olduğunu biliyoruz ama vaktimiz çok az olduğu için sadece şehir merkezindeki tarihi çarşıları gezme ile yetiniyoruz.

Zincirli Bedesten Çarşısı

18. yüzyılda yapılmış olan bu L şeklindeki çarşıda 72 tane dükkan bulunuyor. Üstü kapalı ve tek katlı bu çarşıda genelde hediyelik eşya, baharat, fıstık, takı satan bir çok dükkan bulunuyor. Gaziantep’e özgü bir şeyler bulup almak için güzel bir çarşı. Ayrıca bir çok yerde olduğu gibi, isterseniz aldığınız ürünleri kargo ile adresine gönderebilirsiniz, hatta sonrasında telefon ile de sipariş verebilirsiniz. Burası küçük bir yer, uzun uzun gezip alışveriş yapsanız bile 1 saat vaktinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Turistik bir yer olduğu için fiyatlar biraz pahalı olabilir. Örneğin  40-50 TL civarında satılan fıstıkları, Gaziantep’li bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle 29 TL’ den almış olduk.

Bakırcılar Çarşısı

Zincirli Bedesten Çarşısından çıkıp yürüyüşünüze devam edince, dövülen bakırın çekiç sesleri eşliğinde Bakırcılar Çarşısı karşılıyor. Burada bakır sanatı ile uğraşan farklı kuşakları görmeniz mümkün. Tek katlı küçücük dükkanlar yüzyıllar öncesinden bu tarihi günümüze kadar getirebilmeyi başarmış. Burada geçireceğiniz her an o tarihi dokuyu hissedebiliyorsunuz.

Tarihi Camiler

Tarihi çok eskilere dayanan Gaziantep’te çok sayıda tarihi cami bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları Alaüddevele Cami, Karatarla Cami, Tekke Cami, Hacı Nasır Cami.

Yemek

Gaziantep yemek konusunda dünyaca tanınmış ve tescil edilmiş bir yer olunca, inanın 2 gün bile yeterli gelmeyecektir. Aklımızda kalan ve gidemediğimiz bir çok yerin olması,  ilerleyen tarihlerde tekrar buraya gelmek için güzel bir bahane sağlıyor.

İmam Çağdaş Kebap – Baklava

Şehrin tam ortasında, Zincirli Bedesten Çarşının hemen yanında yer alan İmam Çağdaş burada en meşhur kebapçılardan birisi. Aslında bu kadar ün yapmış, bilindik ve kalabalık yerler kaliteden biraz ödün verebiliyor ama bu durum burası için geçerli değil. İlk defa gelenler ne yiyeceğim diye düşünmesin, çünkü içerisi buraya ilk defa gelenlerle dolu. Menüden seçim yapabilirsiniz veya garsona ilk defa geldiğinizi söyleyip, seçim hakkınızı onlara bırakabilirsiniz, emin olun pişman olmayacaksınız 🙂

Bu arada lahmacun ve küşleme buradaki favorilerim oldu.

Kırkayak Antepevi

Şehir merkezinde büyük bir parkın içerisinde yer alan Kırkayak Antepevin’de kebap haricinde Gaziantep mutfağından farklı yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Güzel havalarda bahçede oturup, yapay havuzun yanında karnınızı doyurabileceğiniz ve güzel ve ucuz bir yer. Dövmeli Alaca Çorba, Yuvalama, Analı Kızlı gibi yöresel yemekleri yiyebilirsiniz. Bu arada yarım porsiyon istediğiniz yemekler bile neredeyse dolu bir tabak ile sunuluyor. Burası ile ilgili tek olumsuz yorumum ise mezelerin yetersizliği olabilir.

Kelebek Beyran Sofrası

Gaziantep’e gelmişken Beyran çorbası içmeden dönülmezmiş. Aslında bir tür et yemeği olan bu çorbanın yaklaşık 500 yıllık geçmişi bulunmaktaymış. Gece 12’de otelden ayrılıyoruz ve Kelebek’e geliyoruz. İlerleyen saate rağmen burası çok kalabalık. Yapımı çok ilginç olan ve oldukça yağlı olan bu çorbayı dil ve beyin kavurma ile birlikte isteyebilirsiniz.

Çıtırım Künefe

Hataya ait olan künefeyi, Gaziantep’te yiyebileceğiniz güzel yerlerden birisi. Otelimize yakın yerlerde akşam yürüyüşü yaparken tesadüfen görüyoruz ve hadi bir de künefe deneyelim diyerek oturuyoruz. Oldukça fazla sayıda künefe çeşitleri mevcut. Karar vermekte zorlanan için 4 farklı çeşitten oluşan künefe de yiyebilirsiniz. Siparişinizi verdikten sonra künefenin yapılışını izlerken bir yandan da servis edilen meyve, antep fıstığı ve süt eşliğinde künefenizi bekleyebilirsiniz. Özellikle süt ile birlikte künefe güzel bir deneyim oldu.

Tahmis Kahvesi

Bakırcılar Çarşını geçtikten sonra bir kaç dakikalık yürüyüş ile Tahmis Kahvesi’ne geliyoruz. Burası iki bölümden oluşuyor. Yolun bir tarafında restore edilmiş eski bir konaktan oluşan kapalı bölümü, diğer tarafında ise büyük bir bahçe içerisinde açık bir bölümü bulunuyor. Tahmis, kelime anlamı olarak kahvenin döküldüğü yer anlamındaymış. Tarihi çok eskilere dayanan Tahmis kahvesinde menengiç kahvesi içiyoruz. Ayrıca nargile sevenler için çok sayıda nargile çeşitleri de mevcut. Nargile isterseniz, aynı zamandan garsondan nargile tarihçesini ve nargile ile ilgili yazılmış şiirleri de dinlemeyi unutmayın 🙂 Bu arada süt ile yapılan menengiç kahvesinin tadı da oldukça güzel.

Koçak Baklava

Gaziantep kebap ve diğer yemekleri dışında baklavası ile de meşhur bir yer. Hal böyle olunca Gaziantep’te en iyi baklava nerede yenir sorusuna verilen cevaplardan büyük bir çoğunluğu Koçak Baklavasını gösteriyor. 2 farklı yerde bulunuyor. Bizim gittiğimiz yer üretimin yapıldığı yerdi ve öyle çok fazla masası olan oturup vakit geçirebileceğiniz bir yer değil. Evinize götüreceğiniz veya hediye edeceğiniz baklavaları buradan alabilirsiniz. Yanınızda taşımak istemeyenler için ise, buradan aldıkları baklavalar kargo ile istenilen adrese teslim ediliyor. Baklava fiyatları 50-80 TL arasında değişiyor. Aslına bakarsanız ucuz değil ama tat olarak yediğiniz bir çok baklavadan farklı olduğunu söylemek mümkün.  Bu arada kutu kutu baklava alıp eve götürenler, yalnız değilsiniz 🙂 uçakla dönüyorsanız, yolcuların bir çoğunun elinde baklava kutularını olduğunu göreceksiniz.

4 YORUMLAR

    • Halfeti’ye malesef henüz gitmedim ama gidecek olsam sanırım en az yarım günümü ayırırdım, çünkü bana göre çok özel bir saklıkent. Ama süre kısıtınız varsa tabiki de 2-3 saat ziyaret etmek hiç gitmemekten iyidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here