Fotoğrafı oluşturan en önemli unsur “ışık” tır. Zaten. yunanca fotoğraf kelimesinin (foto-graf) anlamı da ışık ile çizmektir. Fotoğraftaki renkler, farklı ışık koşulları altında farklı tonlarda görünebilmektedir. Burada ideal olan durum, insan gözünün gördüğü renk değerlerinin, çekmiş olduğu fotoğraf üzerinde de görünmesidir. Fakat bu durum her zaman fotoğraf çeken kişinin istediği gibi sonuçlanmayabilir.

Öncelikle çok farklı ışık kaynakları mevcuttur ve bu ışık kaynakları altında objelerin renk değerleri farklılık gösterebilmektedir. İnsanın göz ve beyin arasındaki uyumu bir şekilde her zaman doğru renklerde görmesini sağlayabiliyor, fakat fotoğraf makinaları bu kadar akıllı olmadıkları için bazı noktalarda kullanıcı müdahalaesi gerektirmektedir. Hemen hemen herkesin başına gelmiştir, özellikle iç mekanda ve ampul gibi ışık kaynakları altında çekilen fotoğraflarda sarı tonları hakimdir. Bu durum doğru beyaz ayarı yapılamadığı için oluşmaktadır.Çünkü fotoğraf makinaları objelerin sahip olduğu renkleri kendi algoritmalarına göre yorumlamaktadır, halbuki fotoğraf çeken kişi, fotoğraf çekilen ortam hakkında ipucu verirse, fotoğraf makinası bu yorumu çok daha doğruya yakın bir şekilde yapacaktır. Fotoğraf makinalarında yapılan bu işleme beyaz dengelemesi denilmektedir. Farklı fotoğraf makinesi markaları bu fonksiyonu “beyaz ayarı”, “beyaz dengesi”, “white balance” gibi terimlerler adlandırmaktadır.

Fotoğraf makinalarında bir çok beyaz ayarı modu bulunmaktadır. Otomatik, bulutlu, gün ışığı, florasan, tungsten gibi modlar hazır beyaz dengesi olarak sunulmaktadır. yani hani ışık kaynağına uygun ortamda fotoğraf çekiyorsanız beyaz dengesini ilgili moda getirmeniz yeterki olacaktır. Bu durumda fotoğraf makinası seçilen moda uygun bir şekilde renkleri yorumlayacaktır ve bir çok kişi tarafından da bu mod kullanılmaktadır. Çünkü genelde beyaz ayarı modu kullanıcılar tarafından unutulur ve en son yapılan çekimde kalan beyaz ayarı bir sonraki çekimde doğru sonuçları veremeyebilir. Örneğin bulutlu bir havada dışarda çekim yaparken ayarladığınız beyaz ayarı, iç mekanda sadece ampül ile aydınlanan karanlık bir ortamda doğru renkleri yakalayamayacaktır. Bu yüzden bir çok kişi bu ayarları her seferinde değiştirmek yerine Otomatik beyaz ayarı modunu kullanmaktadır. Fakat bu modun da yeterli olmadı durumlar vardır.

Otomatik modu kullanmak yerine her çekim için özelleştirilmiş “custom” beyaz ayarı modunu kullanmak da mümkün. Bu mod aslında kullanıcıya en doğru sonucu veren moddur, çünkü çekim öncesinde, bulunulan ortam koşullarında hangi rengin beyaz olduğunu fotoğraf makinasına gösteriyorsunuz ve alet göstermiş olduğunu rengi beyaz kabul ederek diğer bütün renkleri dengeliyor, bu yüzden bu işleme beyan dengelemesi – beyaz ayarı denmektedir.

Şimdi bu işlemin nasıl yapıldığına gelelim. Yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle bulunduğunuz ortamda hatta mümkünse kadrajınızı yönelttiğiniz doğrultuda beyaz bir objenin fotoğrafını çekiyorsunuz. Peki çekeceğiniz obje nasıl olmalıdır ? herhangi bir beyaz obje yeterli olur mu ? gibi sorular gelebilir aklınıza, sadece bu iş için satılan kartlar mevcut, özellikle aliexpress gibi sitelerde çok çok uygun fiyatlara bu kartları alıyorsunuz, hatta bu kartlar beyaz, siyah ve %18 gri olmak üzere 3 farklı kart olarak da satılmakta. aslında işin teknik boyutuna girecek olursak ışığı %18 oranında yansıtan bir obje üzerinden beyaz ayarı yapmak en doğrusu, bu da gri renge denk geliyor zaten %18 gri kart denmesinin sebebi de budur, eğer bu gri kartı kullanarak fotoğraf çekerseniz, daha sonra makinaya benim beyaz rengim budur diyorsunuz ve fotoğrafınız da bütün renkler dengelenmiş oluyor, peki bu kartın olmadığı durumlarda neler kullanılır ? burada da farklı farklı objeler kullananlar var örneğin dove marka kremlerin kapakları, boş bir A4 beyaz kağıt gibi tabi yansıma değeri açısında %18 gri kart kadar doğru sonuç vermese de bu objeleri kullanarak da yapmış olduğunuz çekimler belki çıplak gözle ayırt edilemeyecek birbirine yakın olacaktır.

Bir diğer alternatif ise raw formatında çekim yapmak yani fotoğrafı ham hali ile kaydetmek, raw fotoğraf çekmenin çok sayıda avantajı ve dezavantajı mevcut, bununla ilgili bol sayıda inceleme bulabilirsiniz, fakat beyaz ayarı ile uğraşmak yerine fotoğrafı raw formatında çekip daha sonra bilgisayar başında beyaz ayarı dengelemesi yapabilmeniz mümkün, çükün raw format bütün ham hali ile fotoğrafı kaydettiği için fotoğraf çektiğini andaki ışık durumunu daha sonra fotoğraf işleme yazılımları ile değiştirip sonuçları anında görmek mümkün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here