Havaalanı Lounge Kullanımının En Ucuz Yolu

0
2783
Havaalanı Lounge
Havaalanı Lounge

Havaalanı Lounge / Özel Yolcu Salonu Nedir ?

Lounge / Özel yolcu salonları, eğer seyahatlerinizde uçak kullanıyorsanız, uçak saatinizi beklerken havaalanında vakit geçirebilecek en güzel ve konforlu yerlerden birisidir. Bu arada ucuz uçak bileti bulmak için şu tavsiyelere göz atabilirsiniz. Öncelikle havaalanı lounge hizmeti nedir? sorusunun cevabından başlayalım. Özel yolcu salonu ya da herkesin bildiği adı ile lounge, yolcuların uçuş öncesinde birşeyler yiyip içebilecekleri, dinlenebilecekleri, gazete, dergi, tv, internet, oyun konsolu, çocuk oyun alanı gibi imkanlara sahip yerlerdir. Bu salonlardan faydalanabilmek için ya business class, first class sınıfında biletinizin olması, ya bu salonlara giriş imkanı sağlayan özel kart-kredi kartlarının olması ya da giriş ücretini ödemeniz gerekir.

Havaalanı Lounge Giriş Ücreti

Öncelikle hiç bir özel kartınız, kredi kartını vb. yoksa bu salonlara giriş için münferit giriş ücretini ödemeniz gerekiyor. Giriş ücretleri bir çok havaalanına göre farklılık göstermekte. Örneğin Ankara Esenboğa Havaalanı İç Hatlar bölümünde bulunan Prime Class Lounge giriş bedeli 12€ (Şubat 2019 fiyatı) Aslında münferit giriş bedelinin web sitesinde yer alan gerçek fiyatı 25€. Sanırım uzun zamandan beri kampanya kapsamında ve 12€ karşılığında giriş yapabiliyorsunuz. Giriş ücretini ödemeniz bile bazı durumlarda çok ekonomik olabiliyor. Havaalanında herhangi bir bir cafe – restoranda içeceğiniz bir biranın yaklaşık 25 TL olduğunu düşününce Lounge giriş bedeli ödeyerek  istediğiniz kadar yiyip içebileceğiniz bir seçeneğin olması bile cazip gelebiliyor. Bu fiyatların İstanbul Atatürk Havalimanı için 45€  (Şubat 2019 fiyatı) olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Özel Kartlar ile Giriş

Eskiden bir çok bankanın kendi özel yolcu salonları vardı ama artık bir çoğu kapandı, durum böyle olunca giriş şartları biraz değişti. Bu salonlardan faydalanabilmenin bir yolu TAV Passport kart sahibi olmanız, Yıllık ücreti 2350 TL (Şubat 2019 fiyatı) olan bu kart ile bir yıl boyunca bir çok havaalanındaki lounge hizmetinden faydalanabiliyorsunuz, tabi sadece lounge hizmeti değil bu kartın sağlamış olduğu hızlı geçiş, ücretsiz otopark gibi bir çok avantajı daha bulunuyor ama kartın yıllık ücretini düşününce bir çok kişi için bu fiyat çok gelecektir. Bir başka özel kart seçeneği ise THY’nin özel yolcu programı olan Miles&Smiles’ın Elite ya da Elite Plus statüsünde olması gerekiyor. Buna hak kazanabilmek için de zaten sürekli THY ile uçmanız gerekiyor.

Kredi Kartı ile Giriş

Lounge hizmetlerinden faydalanabilmek için bir diğer seçenek ise bazı bankaların kredi kartına sahip olmak. Burada da seçeneğiniz çok fazla. Ama bir çok banka son hesap ekstrenizin belli bir tutarın üzerinde olmasını veya kartınızın belli bir statüde (Platinum, Premium vb.) olmasını istiyor. Örneğin son ekstrenizin 6.000 TL ve üzerinde olmasını isteyen kartlar. Ya da bakiyenizin 100 bin / 150 bin gibi miktarlarda olmasını isteyen bankalar da mevcut. Bu alternatifler arasında en uygun olabilecek kart ise benim de kullandığım Halkbankası’na ait Parafly Platinum kart.

Parafly Platinum Lounge

Eğer aylık ekstre bedeliniz 2500 TL ve üzerinde ise yanınızda bir misafiriniz ile birlikte Lounge kullanım hizmetleriniz ücretsiz oluyor. Eğer zaten başka bankalara ait kredi kartları kullanıyorsanız ve bu kart için 2500 TL harcama yapamıyorsanız da şöyle bir ipucu verebilirim, bu kart üzerinden kira, aidat, eğitim vb gibi aylık düzenli ödemeler yapılabiliyor. Bunun karşılığında banka sizde sadece %1 ücret kesiyor. Yani sizin belirlediğiniz bir hesaba (kendinize ait başka bir hesap olabilir, eşinizin hesabı olabilir) ,sizin kredi kartınızda her ay 2500 TL ücret göndermiş oluyorsunuz ve karşılığında 25 TL ücret kesiliyor, sonuç olarak da Lounge kullanımları için istenen 2500 TL lik ekstreyi sağlamış oluyorsunuz. Yani ayda sadece 25 TL lik bir ek ödeme karşılığında Lounge hizmetlerinden sayı sınırı olmadan faydalanabiliyorsunuz. Eğer son ekstrenizin istenilen miktarda olmaması durumunda ise 49Tl ücret karşılığında Lounge hizmetinden faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here