Havaalanı Lounge Kullanımının En Ucuz Yolu

0
1326

Eğer seyahatleriniz de uçak kullanıyorsanız, uçak saatinizi beklerken havaalanında vakit geçirebilecek en güzel ve konforlu yerlerden birisi de özel yolcu salonlarıdır. Özel yolcu salonu ya da herkesin bildiği adı ile lounge, yolcuların uçuş öncesinde birşeyler yiyip içebilecekleri, dinlenebilecekleri, gazete, dergi, tv, internet, oyun konsolu, çocuk oyun alanı gibi imkanlara sahip yerlerdir. Bu salonlardan faydalanabilmek için ya business class, first class sınıfında biletinizin olması, ya bu salonlara giriş imkanı sağlayan özel kart-kredi kartlarının olması ya da giriş ücretini ödemeniz gerekir.

Lounge Giriş Ücreti

Öncelikle hiç bir özel kartınız, kredi kartını vb. yoksa bu salonlara giriş için münferit giriş ücretini ödemeniz gerekiyor. Giriş ücretleri bir çok havaalanına göre farklılık göstermekte. Örneğin Ankara Esenboğa Havaalanı İç Hatlar bölümünde bulunan Prime Class Lounge giriş bedeli 33 TL. Aslında münferit giriş bedelinin web sitesinde yer alan gerçek fiyatı 25€. Sanırım uzun zamandan beri kampanya kapsamında ve 33 TL karşılığında giriş yapabiliyorsunuz. Aslında giriş ücretini ödemeniz bile bazı durumlarda çok ekonomik olabiliyor. Havaalanında herhangi bir bir cafe – restoranda içeceğiniz bir biranın yaklaşık 20 TL olduğunu düşününce 33 TL giriş ücreti ile istediğiniz kadar yiyip içebileceğiniz bir seçeneğin olması bile cazip gelebiliyor.

Özel Kartlar ile Giriş

Eskiden bir çok bankanın kendi özel yolcu salonları vardı ama artık bir çoğu kapandı, durum böyle olunca giriş şartları biraz değişti. Bu salonlardan faydalanabilmenin bir yolu TAV Passport kart sahibi olmanız, Yıllık ücreti 1950 TL olan bu kart ile bir yıl boyunca bir çok havaalanındaki lounge hizmetinden faydalanabiliyorsunuz, tabi sadece lounge hizmeti değil bu kartın sağlamış olduğu hızlı geçiş, ücretsiz otopark gibi bir çok avantajı daha bulunuyor ama kartın yıllık ücretini düşününce bir çok kişi için bu fiyat çok gelecektir. Bir başka özel kart seçeneği ise THY’nin özel yolcu programı olan Miles&Smiles’ın Elite ya da Elite Plus statüsünde olması gerekiyor. Buna hak kazanabilmek için de zaten sürekli THY ile uçmanız gerekiyor.

Kredi Kartı ile Giriş

Lounge hizmetlerinden faydalanabilmek için bir diğer seçenek ise bazı bankaların kredi kartına sahip olmak. Burada da seçeneğiniz çok fazla. Ama bir çok banka son hesap ekstrenizin belli bir tutarın üzerinde olmasını veya kartınızın belli bir statüde (Platinum, Premium vb.) olmasını istiyor. Örneğin son ekstrenizin 6.000 TL ve üzerinde olmasını isteyen kartlar da mevcut. Bu kartlar arasında en uygun olabilecek kart ise benim de kullandığım Miles&Smiles Platinum American Express kart. Bu kart ile herhangi bir harcama limitinizin olmasına gerek kalmadan yanınızda götürebileceğiniz bir misafir ile bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Bu kartın banka tarafından alınan yıllık üyelik fiyatı 92.5 TL. Bu fiyatı düşününce bir yıl boyunca bir çok lounge hizmetinden faydalanabilmeniz açısından en hesaplı yol olduğu anlaşılıyor. Üstelik bu kart ile yurt dışındaki bir çok özel yolcu salonundan da faydalanabiliyorsunuz. Zaten bir kaç girişten sonra yıllık kart ücretini çıkarmış oluyorsunuz 🙂

Son bir ipucu ise eğer sıfır limitli Miles&Smiles Platinum kart alırsanız, kartınız her türlü alışveriş işlemlerine kapalı olmasına rağmen havaalanlarındaki lounge girişlerinde kullanabiliyorsunuz. Üstelik kartınızın limiti sıfır olduğu için de kart ücreti ödemiyorsunuz, en azından ben 2 aydır kredi karttı aidat ücreti ödemeden lounge hizmetinden faydalanabiliyorum. Peki sıfır limitli kredi kartı nasıl çıkartabilirsiniz ? Bunun için de diğer bankalardaki kredi kartı limitlerinizi dolu olması yeterli zaten Garanti Bankası sizi arayıp kullanılabilir bir limitinizin olmadığını ve sıfır limitli kart isteyip istemediğinizi soruyor.

Böylece siz de Garanti Bankası Miles&Smiles Platinum American Express karta başvurup yolculuk öncesinde özel yolcu salonlarından ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here