Fotoğraf sayısı 30 bine yaklaşınca artık bu arşivi sorunsuz bir şekilde yönetecek bir yazılım ihtiyacım oluşmuştu. Önceleri Picasa kullanıyordum, özellikle yüz tanıma özelliği ile de oldukça hoşuma gitmişti.

Fakat sürekli format atan birisi olarak Picasa’nın son derece başarısız olan yedekleme yöntemi artık başka arayışlara yönelmeme sebep olmuştu. Her seferinde binlerce fotoğrafı tekrar  tarayıp yüzleri algılamasını beklemek ve yine her seferinde farklı sayılarda yüzleri tanıması belli bir zamandan sonra can sıkıcı olmaya başlamıştı.

Fotoğraf işleme ve görsel tasarım konularında oldukça başarılı olan Adobe ürünlerini kullanma vakti gelmişti. Photoshop gibi fotoğrafları işlemenin de ötesinde arşivinizi yönetme imkanı veren Lightroom ile 2013 yılında tanıştım. Aslında fotoğraf işlemenin de ötesinde fotoğraflarınızı, klasörlerinizi, fotoğraf isimlendirmelerinizi gibi arşive yönelik bir çok işlemi yapabileceğimiz çok kullanışlı bir program. Bunlarında ötesinde Photoshop benzeri fotoğraf işleme programlarının da yeteneklerine sahip olan Lightroom ile çok sayıda fotoğrafı çok kısa sürede işleyebiliyorsunuz.Yazılımın şu anda 5.3 versiyonu kullanılmakta ve kısa periyotlarda yeni özellikler ile de kendisini güncellemektedirSonuç olarak fotoğraf çeken birisinin ihtiyaç duyacağı bütün iş akışlarını barındıran çok yetenekli ve performanslı bir program. Özellikle Mac işletim sistemi kullananlar için binlerce fotoğraftan oluşan arşivi yönetmeniz ve fotoğraflarınızı işlemeniz oldukça kolaylaşıyor. Diğer yazılarım da Lightroom kullanımına yönelik detay görüşlerimi de paylaşacağım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here