Mogan Gölü Kuş Gözlemi

0
2098

İş arkadaşlarımız ile ilk kuş gözleme organizasyonunu 2014 yılında gerçekleştirmiş ve Nallıhan’a gitmiştik. Nallıhan Kuş Gözlem notlarını okumak için tıklayınız. Belirli periyotlarda bunu tekrarlarız diye düşünmüştük fakat uygulayamadık. Aradan 2 yıl geçtikten sonra tekrar bir kuş gözlemi, fotoğraf çekimi, piknik ve yürüyüşten oluşan bir organizasyon yapmaya karar verdik ve yer olarak Mogan da karar kıldık. Günler öncesinde tarih belirlemiş ve plan yapmıştık, Son hafta tarihte küçük bir değişiklik yaptık ve 1 Mayıs Pazar gününe karar verdik. Ekip bu sefer biraz değişmişti, Eren Türkiye’de olmaığı için listede yoktu, onun yerine ilk gözlem tecrüblerini yaşayacak olan Kemal, Çağlar ve Bora ekibe katılmıştı

1 Mayıs 2016 Pazar

Sabah 05:20’da buluşma yerine Sedat ile birlikte ulaşıyoruz. Mogan Ages Unlu Mamüller’de buluşup, kahvaltılık birşeyler aldıktan sonra yolumuza devam edeceğiz, yaklaşık 5 dk sonra çağlar da geliyor. Engin ise doğrudan ikinci buluşma noktamıza hareket edeceğini söylüyor. Şu anda tek eksiğimiz Kemal, 10 dk bekledikten sonra uyanamadığını düşünüyoruz ve ikinci buluşma noktamız olan Mogan Bizim Çatı’ya doğru yola çıkıyoruz, yoldayken Kemal arıyor ve geldiğini haber veriyor, O’ nu da hemen Bizim Çatı’ya yönlendiriyoruz ve 05.50’de tam kadro Bizim Çatı’da toplanıyoruz.

Ages’ten aldığımız simit ve açmaları çıkarıp,peynir ve çay desteği ile kahvaltımızı yapıyoruz, Kahvaltımızı yaparken bir yandan Engin, Doğa Derneği’nden ödünç aldığı dürbünleri dağıtıyor ve kısa bir bilgilendirme yapıyor. Kahvaltımızı yaparken güneşin doğuşunu karşılıyoruz.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra gözlem güzergahı belirleyip arabalara atlayıp yola çıkıyoruz.Yol boyunca, özell

ikle sazlık alanlarda çok sayıda kuş türü görüyoruz ve durup gözlemliyoruz. Yarım saat araç içerisinde gözlem yaptıktan sonra ara durak noktamıza ulaşıyoruz. Büyük bir sazlığın kenarındayız. Burada araçları park ettikten sonra yolumuza yürüyerek devam ediyoruz.

Gözlemin büyük bir çoğunluğunu burada geçiyoruz, bir yandan dürbünler ile kuşlara bakıyor, bir yandan kadrajda yakalayıp fotoğraflamaya çalışıyor, bir yandan da her kuşa ait hikayeleri ve bilgileri Engin’den dinliyoruz. Kuş gözlemi yeterli ilgiyi uyandırmış olacak ki gözlem sorasında Kemal ve Sedat’ın dürbün alma ihtiyacı ortaya çıkıyor Bu bölgedeki gözlemi tamamladıktan sonra kahve ve kek arası vermek üzere tekrar Bizim Çatı’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolda yine gördüğümüz her tür için durup fotoğraf çekmeye çalışıyoruz.

08.30’da tekrar Mogan Bizim Çatı’ya geliyoruz. Kahve ve kek eşliğinde, çekilen fotoğraflar ve gözlemlenen türler hakkında konuşuyoruz. Kısa bir kahve arasından sonra Sedat aramızdan ayrılıyor ve gözleme 5 kişi devam ediyoruz. Biraz daha farklı bir noktaya gitmeye karar veriyoruz ve küçük sazlığın yanındaki göl kenarına iniyoruz. Bu bölgede de bir kaç yeni tür gördükten sonra saat 09.30 gibi gözlemi bitiriyoruz.

Yaklaşık 4 saat süren gözlem sırasında kayıt altına aldığımız türler şunlar ;

 1. Saz Delicesi
 2. Küçük Kerkenez
 3. Angıt
 4. Sakarmeke
 5. Bahri
 6. Ak Balıkçıl
 7. Gri Balıkçıl
 8. Erguvani Balıkçıl
 9. Alaca Balıkçıl
 10. Çeltikkuşu
 11. Örümcek Kuşu
 12. Tepeli Toygar
 13. Serçe
 14. Kaya Güvercini
 15. Saksağan
 16. Macar Ördeği
 17. Karabaşlı Çinte
 18. Kum Kırlangıcı
 19. Kır Kırlangıcı
 20. Saka
 21. İbibik
 22. Kız Kuşu
 23. Akdeniz Martı
 24. Ak Kanatlı Sumru

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here