Mudanya Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

2
2224
Mudanya

Marmara Kıyısında Şirin Bir İlçe 

12 Temmuz 2014 Cumartesi

Bugün bütün bir yıl beklediğimiz yıllık iznimizin ilk günü Sabah Ankara’da güzel bir heyecanla uyanıyoruz. Evde her yer bavullarla dolu, ne de olsa uzun bir tatile çıkacağız. Programımız yine kalabalık görünüyor. Mudanya ile başlayacak olan tatilimiz sonrasında Gökçeada, Bozcaada, Ayvalık, Rodos, Mykonos, Santorini, Datça ve Side’de sonra erecek.

Öyle ki toparlanma işimizi geceden bitiremedik sabaha da iş bıraktık. Hemen eksiklerimizi tamamlayıp kahvaltımızı da yapıyoruz ve yola çıkmak için hazırız. Hemen dediysem, saati erken sanmayın yola çıkışımız 12:30u buluyor. İlk durağımız Mudanya. Tatil planlarımızı yaparken bu yaz Gökçeada ve Bozcaada’dan başlayalım istemiştik ancak yolun uzaklığına bakınca o kadar yolu bir seferde alamayacağımıza karar verdik ve araya bir durak daha ekleyelim dedik. Bu durağı da haritadan bakarak Mudanya olarak belirledik. Yol oldukça keyifli geçiyor, yolda İnegöl köftemizi de yedikten sonra 17:30 civarında Mudanya’ya varıyoruz. Burası beklentilerimizin oldukça üstünde bir yer olarak karşılıyor bizi. Bu güzel ilk izlenimimizin sebebi belki de çok güzel bir otel seçmemizden kaynaklı da olabilir tabii. Otel olarak eskiden İstanbul’da sefer yapan, ardından Mudanya Belediyesi tarafından satın alınıp, restore edilerek otele çevrilmiş olan bir gemi otel tercih etmiştik, Otantik Gemi Otel.

Otelimizi görüp içeri giriş yaparken büyüleniyoruz. Gemide denizin üstünde 2 gece konaklayacağız. Bizim için yunan adaları tatilimizin hareket etmeyen küçük bir benzeri olacağı için çok beğeniyoruz bu oteli. Hemen içeride bir tur atıyoruz. Odamız çok güzel, pencerelerinden baktığımızda denizi görüyoruz, üst katta güvertede çok güzel bir restoran var. Eşyalarımızı yerleştirdikten sonra hemen kendimizi dışarı atıyoruz,

Mudanya’yı keşfetmek için heyecanlıyız. Burası oldukça küçük ancak çok sevimli bir sahil kasabası. Tatilimizin ilk akşamını Mudanya’da geçiriyoruz, sahil boyunca biraz yürüyüş yapıyoruz, daha sonra bir cafe bulup oturup günün yorgunluğunu atıyoruz ve ertesi gün için plan yapıyoruz ve ilk günümüzü noktalıyoruz.

13 Temmuz 2014 Pazar  

Sabah 11 gibi uyanıp hazırlanıyoruz ve güverteye çıkıp kahvaltımızı yapıyoruz. Otelimizde pazar günleri 14:00’a kadar süren brunch etkinliği oluyormuş bu yüzden acele etmeden kahvaltının keyfini çıkarıyoruz. Programımızı henüz netleştiremedik. Bursa’da gezebiliriz, civar yerleri görebilir veya Mudanya’da kalabiliriz. Kahvaltı yaparken planımızı da netleştiriyoruz, öncelikle Bursa’ya gidip tatil için eksik kalan alışverişimizi tamamlayacağız böylelikle öğle sıcağından kaçmış olacağız, daha sonra Mudanya’nın Tirilye adında şirin bir köyüne gideceğiz ve son olarak da Cumalıkızık Köyü’nü gezip akşam için tekrar Mudanya’ya gelmeyi planlıyoruz.

Kahvatımızı yaptıktan sonra Bursa’ya gidip alışverişimizi tamamlıyoruz, ardından Tirilye Köyü’ne gidip sahilde biraz gezinti yapıyoruz ve daha sonra manzara izlemek için tepeye çıkıyoruz ve  Cafe’de oturup bir yandan biramızı içip bir yandan da tavlamızı oynuyoruz.

Burası hoşumuza gidiyor ve güneşi burada batırmaya ve Cumalıkızık’a gitmeyeye karar veriyoruz. Burada geçirdiğimiz bir kaç saatin ardından tekrar Mudanya’ya dönüyoruz ve akşamı burada geçiriyoruz. Bu arada dün gördüğümüz ve oldukça kalabalık olan dondurmacıya bugün uğramaya karar veriyoruz ve dondurma alıyoruz. Akşam yine kısa bir ilçe turu yaptıktan sonra otelimize yani gemiye dönüyoruz.

Ertesi gün yola sabah 8 de çıkmayı planlıyoruz saat 13:00 deki Gökçeada feribotuna yetişmek ve bir an önce denize girmek istiyoruz.

2 YORUMLAR

  1. Selamlar, sizce Bozcada icin kac gun ayirmak gerekir? Bir hafta icin assos ve cundaya gitmek istiyoruz. Aslında midilli de goz kırpıyor bize.Sanırım bozcadada konaklama oldukca pahalı. Nasıl bir rota cizmek gerek sizce

    • Biz 2 gün ayırdık ve oldukça dolu dolu keyif içerisinde zaman geçirdik ama keşke daha fazla zamanımız olsaydı dediğimiz anlar oldu, özellikle denize girmeyi seviyorsanız çok güzel plajları var ve her birinde bir gün ayırmak gerekir 🙂 Bozcaada sadece konaklama değil genel anlamda pahalı bir ada. Bütün zamanı orada harcamak yerine dediğiniz rota gayet güzel görünüyor, bozcaada-assos-cunda şeklinde kuzeyden güneye doğru. İyi eğlenceler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here