Paris Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

0
2153

Aşıklar Şehri

Paris 1.Gün

Prag’dan uçak ile Paris’e geliyoruz. Paris Charles de Gaulle Havaalanı’na iniş yapıyoruz. Havaalanı o kadar büyük ki farklı farklı bölümlerden oluşuyor. Bizim iniş yaptığmız yer biraz eski ve uzak bir bölüme benziyor zaten bavullarımızı aldıktan sonra havaalanındaki metroya binebilmek için biraz yürümek zorunda kalıyoruz. Burada 3 gece konaklayacağız. Booking üzerinden yaptığımız araştırmalar sonucunda Champerret-Elysees’de kalmaya karar veriyoruz. Otel ünlü Champs-Elysées (Şanzelize) Caddesi ve Arc de Triomphe (Zafer Takı)e yürüme mesafesinde ve hemen otelin önünde bir metro durağı bulunuyor. 3 yıldızlı olan otelde 3 gece konaklamak için 270 € hesap ödeyeceğiz.

Havaalanında metro durağına yürüdükten sonra metro biletlerimizi alıyoruz ve otelimize doğru yola çıkıyoruz. Paris 11 milyon nüfuslu bir şehir ve metro ağı oldukça gelişmiş. Bu yüzden hemen bir metro haritası alıyoruz ve Paris gezimiz boyunca yanımızdan ayırmıyoruz. Yaklaşık yarım saat ve iki aktarma sonucunda otelimize geliyoruz. Otelimiz büyük bir cadde üzerinde ve altında Mc Donalds bulunuyor.

Otelimize girip eşyalarımızı bıraktıktan sonra saat 17 gibi dışarı çıkıp Paris gezimize başlıyoruz. Öncelikle Arc de Triomphe ve ardından Champs-Elysées’de biraz yürüyüş yapmak. Paris’te ki ilk günümüzü bu bölgede bitiriyoruz ve akşam otele dönerken Mc Donalds’da oturup birer kahve içiyoruz.

Paris 2.Gün

Bugün 11 gibi uyanıp otelden çıkıyoruz, otelden çıkmadan önce planımızı yapıyoruz. Bugün Paris’te gezeceğimiz yerler sırasıyla şu şekilde olacak ; Louvre Müzesi, Concorde Meydanı, Notre Dame Katedrali, Seine Nehri ve Eyfel Kulesi. Otelden çıktıktan sonra, otelin önündeki metro durağını kullanarak Louvre Müzesine ulaşıyoruz. Burası oldukça kalabalık ve içeri girmek için sıra bekliyoruz. Bir yandan sıra bekleyip bir yandan da fotoğraf çekimi yapıyoruz.

Ve nihayet artık içeri girebiliyoruz. İçeride çeşitli etkinlikler var fakat en kalabalık olan etkinlik Da Vinci’nin meşhur tablosunun olduğu salona girme etkinliği, sırası o kadar çok gözümüzü korkutuyor ki, sırayı beklemek yerine içeride gezintimize devam ediyoruz. Müzenin içerisinde Starbucks buluyoruz ve gezimize bir kahve molası veriyoruz.

Kahve molasının ardından müzenin bahçesinde fotoğraf çekimine devam ediyoruz ve müzedeki gezimizi bitirdikten sonra Concorde Meydanına doğru ilerliyoruz. Concorde Meydanı II.Dünya Savaşı sırasında bir çok mücadeleye sahne olmuş bir yer. Meydan da ayrıca 24 m yüksekliğinde bir dikilitaş yer almakta. Meydana doğru yürürken büyük bir havuz görüyoruz. Bu havuzun etrafından insanlar sandalyelerine uzanmış bir şekilde güneşleniyorlar, biz de burada birazcık mola veriyoruz ve ardından Concorde Meydanı’na geliyoruz. Concorde Meydanı aynı zamanda Champs-Elysées Caddesininde başladığı meydan. 

Concorde Meydanını da gördükten sonra Notre Dame Katedrali’ne doğru yola çıkıyoruz. Katedral’e gitmek için metroyu kullanıyoruz ve yakın bir durakta iniyoruz. Seine (Sen) Nehri kenarından katedrale doğru yürüyoruz. Bu arada Seine Nehri’nde yapay bir plaj da mevcut ve burada insanlar nehire girip güneşleniyorlar.

Nehir kenarındaki yürüyüşümüzün ardından Notre Dame Katedrali’ne ulaşıyoruz. Burası da oldukça kalabalık ve katedralin önünde sokak müziği eşliğinde çeşitli gösteriler yapılıyor.

Katedral gezimizi tamamladıktan sonra Siene nehri kenarında kısa bir mola veriyoruz ve marketten aldığımız yiyecekleri burada tüketiyoruz. Kısa bir atıştırma molasının ardından Eyfel Kulesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Amacımız Eyfel Kule’sine çıkmak ama bunun için rezervasyon yaptırmadan şansımızı denemek istiyoruz. Eyfel Kulesi’ne geldiğimizde uzunca bir kuyruğun bizi beklediğini görüyoruz. Daha önce internet üzerinden rezervasyon yaptırmış olsaydık bu kadar çok beklemeden kuleye tırmanmış olacaktık fakat rezervasyonumuz olmadığı için beklemek zorunda kalıyoruz. Eğer Eyfel Kulesi’ne çıkma planınız varsa önceden mutlaka rezervasyon yaptırınız.

Yaklaşık olarak akşam 8 de geldiğimiz Eyfel Kulesinden gece 12 itibariyle ayrılmış oluyoruz ve otele doğru yola çıkıyoruz. 

Paris 3.Gün 

Bugün Paris’teki son gezi günümüz. Bugünün planını, otelden çıkarak Eyfel Kulesi’ne doğru yürümek üzerine kuruyoruz. Saat 12 gibi otelden çıkıyoruz ve Champs-Elysées üzerinden Eyfel doğru yürümeye karar veriyoruz. Kahvaltı işimizi hemen otelin yanındaki bir fast food dükkanında tost yiyerek hallediyoruz ve Eyfel’e doğru yürümeye başlıyoruz. Champs-Elysées’e geldiğimizde kısa bir mola vermek istiyoruz ve cadde üzerinden gördüğümüz Haagen-Dazs’da oturuyoruz. Kahve ve tatlı ile enerji ihtiyacımızı giderdikten sonra Eyfel’e doğru yürümeye devam ediyoruz.

Paris o kadar çok tarih kokuyor ki hemen her köşesinde geçmişten izler bulmak mümkün. Eyfel Kulesi yürüyüşü esnasında yolda bol bol fotoğraf çekiyoruz.

Uzun bir yürüyüşün ardından nihayet Eyfel Kulesi’ne geliyoruz. Amacımız Eyfel Kulesi’nin arka bahçesindeki yeşil alanlarda vakit geçirmek. Eyfel Kulesi’ne ulaştıktan sonra öncelikle kalabalık arasında kendimize bir yer buluyoruz. Bulduğumuz yere yerleştikten sonra buraya gelirken yol üzerinde gördüğümüz Carrefour Market’e gidip hem içecek hem de yiyecek birşeyler alıyorum Bu arada içecek almayanlar için etrafta çok sayıda şarap ve şampanya benzeri içecekler satılmakta. Market alışverişimizi yaptıktan sonra yaklaşık olarak 3 saat burada vakit geçiriyoruz ve akşam 7 gibi Eyfel Kulesi’nden ayrılıyoruz.

Eyfel Kulesindeki gezimizin ardından yine aynı yolu yürüyerek devam ediyoruz, öncelikle Champs-Elysées caddesine ulaşıyoruz ve oradan yürüyüşümüze devam edip otelimize ulaşıyoruz.

12 Ağustos 2013 Pazartesi

Sabah erken saatte uyanıyoruz ve hızlı bir şekilde bavullarımızı toparlayıp otel ile ilişkimizi kesiyoruz. Bir sonraki durağımız Amsterdem. Amsterdam’a tren ile gideceğiz ve yaklaşık olarak trenin hareket etmesine 1 saatlik bir süremiz kaldı. Otelden ayrıldıktan sonra hemen metroya binip Paris tren istasyonuna doğru hareket ediyoruz ve metrodaki yolculuğumuz tahminizimden daha yavaş ilerliyor, bu yüzden Amsterdam trenine yetişip yetişemeyeceğimiz konusunda endşe yaşıyoruz. Ve nihayet Amsterdam treninin hareket etmesine 3-4 dk lık bir süre kala tren istasyonuna ulaşıyoruz ve hemen trendeki yerlerimizi alıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here