Roma Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

0
2264

7 Tepeli Aşk ve Tarih Şehri

Roma (Latince: Rōma) veya Roma komünü, İtalya’nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfuslu şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet Vatikan da yer almaktadır. Bu sebeple Roma’ya bazı kaynaklar tarafından iki devletin başkenti de denilmektedir.

Roma, İtalya’nın en kalabalık şehri ve 1285.3 km²lik yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biridir. Roma Büyükşehir’in toplam nüfusu 4 milyondur.

2800 yıllık şehir, sırasıyla ve resmi adlarıyla; eski Roma’nın yani Bizans’ın, Roma Krallığı’nın, Roma Cumhuriyeti’nin, Roma İmparatorluğu’nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı’nın ve İtalya Cumhuriyeti’nin merkezi ya da başkenti olmuştur.

Roma 7 tepe üzerinde kuruludur. Bu tepeler :

Palatino
Aventino
bugün: Campidoglio , 16. yüzyıla kadar: Capitolinus
Quirinale
Viminale
Esquilino
Celio

(wikipedia)

Roma, hadi yurt dışına çıkalım denince ilk akla gelen yerlerden birisi, her yıl milyonlarca turist bu binlerce yıllık şehri, tarihi ve aşkı yaşamaya Roma’ya gidiyor. İstanbul’a benzer bir şekilde 7 tepe üzerine kurulan “Roma” tersten okunca ortaya çıkan “Amor” ile adında aşk saklı şehir olarak da anılmaktadır. Özellikle yaz aylarında çok kalabalık olan bu şehri doyasıya yaşayabilmek için bir kaç gününüzü ayırmanız gerekiyor. Biz 4 günlük İtalya seyahatimize 4 farklı şehri sığdırmaya çalıştığımız için Roma’da da 1 günümüz var ve oldukça yoğun bir program bizi bekliyor.

Konaklama yerimizi yine booking aracılığı ile seçtik. Otelin adı “B&B Maggiore” ve oldukça merkezi bir yerde bulunuyor. Santa Maria Maggiore Bazilikasının olduğu meydana bakan otelimiz fiyat performans açısından bizi memnun ediyor. 1 gecelik konaklama için 85 Euro ücret ödüyoruz. 

Bu arada Roma’da çok sayıda Türk ile karşılaşırsanız şaşırmayın çünkü Türkiye’den buraya çok fazla sayıda tur düzenleniyor.

25 Haziran 2013 Salı

Floransa’dan tren ile Roma’ya yola çıkıyoruz. Yaklalık 1.5 saatlik yolculuğun ardından Roma Termini’ye (Roma Tren İstasyonu) ulaşıyoruz. 11.30’da geldiğimiz Roma’da vakit kaybetmeden otelimize doğru yürüyoruz. Otel tren istasyonuna çok yakın. Otelimize gidip eşyalarımızı yerleştirdikten sonra birşeyler yemek hemen dışarı çıkıyoruz. Öncelikle otelimizin olduğu bölgeyi keşfediyoruz. Burası tren istasyonuna çok yakın olduğu için oldukça kalabalık ve hareketli bir yer. Bir yandan yemeğimizi yerken bir yandan da kalan kısa süreye Roma’yı nasıl sığdıracağımızı planlamaya çalışıyoruz. Önceliğimizi Kolezyum, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenlerine veriyoruz ve vakit kalırsa da diğer yerleri gemeyi planlıyoruz.

Gezimize başlamadan önce üstü açık otobüs ile öncelikle Roma şehir turu yapıyoruz, böylelikle hem Roma’yı hızlı bir şekilde keşfetmeye başlamış olacağız hem de detaylı olarak ziyaret etmek istediğimiz yerlere otobüs ile ulaşım sağlayabileceğiz.

Panoramik Şehir Turu

Roma büyük bir şehir ve aynı zamanda görmeniz gereken çok sayıda tarihi yapıya sahip. Bu yüzden öncelikle Hop On & Hop Off olarak adlandırdıkları otobüs ile şehir turu yapıyoruz. 20 Euro karşılığında gün boyu bu otobüsleri birden fazla kullanabiliyorsunuz, böylelikle hem Roma’yı tamamen görmüş oluyorsunuz hem de gitmek istediğiniz yerlere yakın duraklarda inme şansınız oluyor. Eğer hiç bir durakta inmezseniz turun toplam süresi yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Bu arada bu otobüslerde ücretsiz kabloduz internet hizmeti de sunuluyor.

Fontana di Trevi – Aşk Çeşmesi

Otobüs ile şehir turumuzun ardından Aşk Çeşmesine ulaşmak için ilgili durakta iniyoruz ve Aşk Çeşmesine doğru yürüyoruz. Yaz mevsiminde olduğumuz için Roma çok kalabalık. Bazı anlarda yürümek için zorlanabilirsiniz. Durakta indikten sonra yoğun kalabalığı takip ederek Aşk Çeşmesine ulaşabilirsiniz, ama buraya ulaşınca işiniz bitmiyoruz 🙂 Çeşmenin olduğu havuza inmek için, fotoğraf çekmek için ve para atıp dilekte bulunmanız için biraz beklemeniz gerekiyor. Nihayet kendimize uygun bir yer bulup dileğimizle birlikte paramızı atıyoruz 🙂

Piazza di Spagna – İspanyol Merdivenleri

Aşk Çeşmesine yaklaşık 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan İspanyol Merdivenleri bir çok insanın buluşma noktası, merdivenlerde oturup yemek yeme, içki içme yeri olarak kullanıyor ve yine burası da oldukça kalabalık. Merdivenlerin en tepesinde bir kilise bulunuyor. Merdivenlerin hemen bittiği noktada bir meydan bulunuyor ve bu meydanın ortasında da bir havuz. Bu meydanın devamındaki caddede ise ünlü ve lüks mağazaları görebilirsiniz. Vaktiniz varsa bu cadede de yürüyüş yapabilirsiniz.

Collesium – Kolezyum

Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdivenlerini gördükten sonra tekrar otobüsümüze biniyoruz ve bir sonraki durağımız olan Kolezyum’a doğru yola çıkıyoruz. Saat 18’i geçtiği için malesef içeri girişlere izin verilmiyor, aslında böylesine büyük bir arenayı dışardan görüp etkilendikten sonra içine girmek için sabırsızlanmıştık ama geç kaldığımızı öğrenince Kolezyum çevresinde vakit geçiriyoruz. Etrafında gezerken görebildiğimiz yerlerden kafamızı uzatıp içini keşfetmeye çalışıyoruz 🙂 Burayla ilgili söylenecek çok fazla birşey yok çünkü Roma denince sanırım akla gelen ilk yapı burası oluyor.

Foro Romano – Roma Forumu

Roma forumu, antik romanın geliştiği, iş, ticaret, ibadet, siyaset, hukuk gibi faaliyetlerin yürütüldüğü bir merkezmiş. Kolezyum’un olduğu yerin hemen yanında bulunan bu açık hava müzesi kıvamındaki yer çok etkileyici. Bu kadar çok eserin günümüze kadar böyle korunarak gelmiş olması ve insanların geçmiş çağlara ilişkin yaşananları görüp hayal edebiliyor olması bence çok önemli.

Kolezyum ve Roma Forumu bölgesinde bir kaç saat geçirdikten sonra, tekrar otobüse biniyoruz ve Roma şehir turu eşliğinde otelimize doğru gidiyoruz. Biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için dışarı çıkıyoruz ve Kolezyum’un oralarda görmüş olduğumuz güzel yerlerden birine gitmek için yürüyoruz. Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşün ardından Kolezyum’a geliyoruz. Etrafındaki restaurantlardan birini seçip Kolezyum manzarası eşliğinde pizza ve bira keyfi yaparak yoğun ve yorucu geçen 4 günlük İtalya maceramızı sonlandırıyoruz

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here