Bu inceleme yazımızın konusu Samsung Giyilebilir Teknoloji kategorisinde yer alan akıllı saat/bilek olan Samsung Geat Fit 2

Giyilebilir Teknoloji Nedir ?

İncelemeye geçmeden önce Giyilebilir Teknoloji nedir ? sorusunun cevabından başlayalım. Özellikle son yıllarda ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan giyilebilir teknoloji ürünlerinin başında akıllı saat, akıllı bileklik, fitness takipçisi gibi ürünler geliyor. Şu anda bir çok akıllı telefon üreticisi firma aynı zamanda akıllı bileklik/saat gibi ürünler de üreterek yelpazesini geniş tutmata ve pazar da pay sahibi olmaya çalışıyorlar. Samsung, Apple, Motorola, Sony, LG, Xiaomi gibi markaların yanında Garmin, Fitbit, Polar özellikle fitness kategorisinde ürünlere sahip gibi markalar da giyilebilir teknoloji konusunda önemli bir yere sahipler. Sonuç olarak giyilebilir, teknoloji insanın vücudunda taşıyabileceği/giyebileceği, hayatını kolaylaştıran, bir takım sensörlere veya kablosuz iletişim (wireless, bluetooth) teknolojilerine sahip cihazlardır.

Samsung Gear Fit 2

Ülkemizde daha önce farklı modeller ile satışı yapılan samsung akıllı saat/bileklik ürünlerinin son parçası olan Gear Fit 2 2016 yılının 2. yarısında satılmaya başlandı.

Tasarım

Siyah, Mavi ve Pembe olmak üzere 3 farklı renk ile sunulan bileklik, kavisli bir yapıya sahip ve bileği tam olarak sarabiliyor, piyasadaki diğer bir çok bilekliği aksine daha ince ve kibar bir yapısı olan bilekliğin kordon kısmı değiştirilebiliyor, böylelikle farklı renklerde kordon ile bilekliği kullanmanız mümkün. Cihazdın yanında 2 tane fiziksel bir buton bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Menü butonu diğeri ise Geri butonu. Bilekliğin iç kısmında bulunan sensörler ile kalp nabız ölçümü yapılabilmekte.

Kullanım

Akıllı telefon kullanabilen herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilecek olan bu bileklik oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Bilekliğin arayüzü kullanıcıya göre kişiselleştirilebiliyor. Bileklik ile ilgili bir çok ayarı hem bileklik hem de senkron ettiğiniz akıllı cep telefonunuz ile yapabiliyorsunuz. Şu anda sadece android işletim sistemine sahip telefonlar ile birlikte kullanılan bileklik Samsung haricinde işletim sistemi gereksinimini karşılayan her telefon ile rahatlıkla kullanılabilmekte.

Özellik

Samsung Gear Fit 2’nin en güçlü olduğu yönü ise kullanıcılara sunmuş olduğu özellikler. Öncelikle akıllı bileklik, saat ve fitness takipcisi olan 3 cihazın da özelliklerinin bir çoğunu sunabiliyor. Sahip olduğu süper amoled ekran ile zaman bilgilerini, adım bilgilerini, yaktığınız kaloriyi, çıktığınız kat sayısını, yaktığınız kalori miktarını, nabız ölçünüzü, içtiğiniz su ve kahve miktarları gibi bir çok bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Cihazın en önemli özelliği ise bence sahip olduğu dahili GPS alıcısı. Bu sayede telefona gerek kalmadan yapmış olduğunuz spora (yürüyüş, koşu, bisiklet vb) ait uydu verilerinden elde edilen hız, mesafe gibi gerçek zamanlı bilgilerinizi yüksek hassasiyet ile görüntüleyebilirsiniz. Telefonunuza gelen her türlü bildirimi bileklik üzerinden görüntüleyebilir, daha önceden hazırlamış olduğunuz kısa mesajlar ile bazı bildirimlerinizi cevaplayabilirsiniz. Bilekliğin öne çıkan diğer özellikleri ise şu şekilde;

  • Hareketsizlik uyarısı
  • Otomatik uyku kaydı
  • Çok sayıda değiştirilebilir ekran görünümleri
  • İşletim sistemi ile uyumlu harici uygulamaları yükleyebilme
  • Koşu, Yürüyüş, Doğa Yürüyüşü, Bisiklert Adım Aleti, Egzersiz Bisikleti, Eliptik Bisiklet, Koşu Bandı, Mekik, Squat, Pilates gibi sporları seçebilme ve bu sporlara ilişkin kalori miktarını otomatik hesaplama
  • Samsung S Health ile Uyumlu
  • Dahili Müzik Çalar

Fiyat

Ülkemizde 599 TL gibi bir liste fiyatı ile satılan bilekliği bazı alışveriş sitelerinde 549 TL gibi fiyatlara bulabilmeniz mümkün. Aslında yaklaşık 600 TL’lik bir fiyat akıllı bileklik için pahalı gelebilir fakat Samsung Gear Fit 2’nin sunmuş oldukları özellikler ve dahili GPS alıcısı göz önünde bulundurulursa fiyatının karşılığını veren bir ürün olduğunu söylemek mümkün. Ama yine de 400 TL civarında bir fiyatının olması çok daha fazla kullanıcıya ulaşmasını sağlayabilirdi. Bu tarz ürünleri kullanmadan önce kullanım alışkanlığı ve gerçekten böyle bir ürüne ihtiyacınız var mı sorusunun cevabı için daha ucuz bir ürün alarak bunu deneyebilirsiniz. Ben ilk olarak 50 TL’ye ekransız bir Xiaomi akıllı bilekli almış ve uzun süre kullanmıştım. Kullanım alışkanlığı edindikten sonra nabız ölçer, ekran, bildirimleri bileklikten görüntüleme gibi ihtiyaçlardan ötürü Samsung Gear Fit 2′ yi tercih ettim.

Teknik Özellikleri

samsunggearfit2

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here