Seyahat Severler için Black Friday 2018

0
461
BlackFriday
BlackFriday

Black Friday Nedir ?

Son yıllarda oldukça sık duyduğumuz ve popülaritesinin giderek arttığı bir kavram black friday (kara cuma). Peki her sene yıl sonuna doğru ortaya çıkan ve tam bir alışveriş çılgınlığına dönen Black Friday nedir ?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Gününden sonra gelen ilk gün black friday olarak tanımlanmış ve noel alışverişinin başlangıcı olarak kabul edilmiş. Daha sonra bu çılgınlığa bütün dünya ortak olur. O gün bir çok mağaza, internet alışveriş siteleri ürün ve hizmetlerinde indirimler yapar, çeşitli kampanyalar düzenler ve aslında noel alışverişini başlatmış olur.

Black Friday 2018 Ne Zaman ?

Black Friday, her yıl şükran gününden sonraki ilk gün kutlanmaktadır. Bu yüzden tarihi sürekli değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde şükran günü her yıl kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır. Şükran günü aslında geçmiş yılın tüm nimetlerine karşı şükretmek için kutlanan ulusal bir bayramdır. Bu şükretmenin hemen ardından ise noel alışverişinin başlangıcı olarak kabul edilen Black Friday kutlanır. 2018 yılının black friday tarihi 23 Kasım Cuma günüdür.  Ama bir çok firma sadece bir gün ile sınırlı kalmaz. Genelde black friday ve sonrasındaki hafta sonu indirimler satışlarını sürdürür, hatta black friday’in olduğu hafta boyunca da çeşitli kampanyalar yapan firmalar da mevcuttur.

Seyahat Severler İçin Black Friday 2018 Kampanyaları ?

Black Friday hemen hemen her sektörde kullanıcılar/müşteriler için çeşitli indirimler düzenler. Bu alışveriş bayramında seyahat severler de oldukça güzel indirimler yakalayabilirler. Hatta bir çok kişi tarafından önümüzdeki yılın tatil planlarının yapılacağı en güzel gün olarak değerlendirilir, çünkü %50 lere varan indirimler ile seyahatlerinizi planlayabilirsiniz. Hem uçak bileti, hem konaklama hem de paket turlar için bu indirimleri bulabilmeniz mümkün. Bazı havayolu ve uçak bileti / konaklama hizmeti satan web sayfaları bu özel gün için kampanya detaylarını açıklamaya başladı.

İşte Kampanyalar !

  • Ukrayna Havayolları: 23-25 Kasım tarihleri arasında neredeyse bütün hatlar için %50’ye varan indirimler yapılacağını duyuran Ukrayna Havayolları, Black Friday için ilk düşünülmesi gereken havayolu firmalarından. Çünkü zaten kampanyasız fiyatlarının bile uygun olduğu düşünülürse 23-25 Kasım tarihlerinde çok çok uygun fiyatlar ile uçak biletleri alabilmeniz mümkün. Kampanya ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
  • Türk Havayolları: 23 Kasım tarihinde ekonomi sınıfı biletlerde %25, business sınıfı biletlerde ise %30 indirim yapacağını duyurdu. Kampanya kapsamında alınan biletler 23 Kasım 2018 ve 31 Mart 2019 tarihleri aralığını kapsıyor.
  • Pegasus: Bu sene henüz resmi bir duyuru yapmayan Pegasus, 2017 yılında Black Friday kapsamında Kıbrıs hariç tüm hatlarda %50 indirim yaparak müthiş bir kampanya düzenlemişti. Bu sene de benzer bir kampanya olabilir. Geçen sene düzenlenen kampanya kapsamında alınan biletlerin uçuş tarihleri ise 12 Şubat – 22 Mart aralıklarını kapsamaktaydı.
  • Booking.com: Geçtiğimiz yıl Amerika ve Kanada genelindeki bir çok otelde %40’a varan indirim yapan booking.com, bu sene de benzer bir kampanya ile seyahat severleri mutlu edebilir.
  • Expedia.com: Uçak bileti, otel ve cruise gibi konularda hizmet sunan expedia’nın bu sene açıkladığı Black Friday detayları belli oldu. Expedia mobil uygulaması üzerinden kupon satışı yapan firma, %50 indirimli uçuş imkanı sağlayan kuponlar ile birlikte, %90 indirimli konaklama sağlayan kuponların satışlarını 23 Kasım Cuma günü gerçekleştirecek.  Ayrıca Black Friday dışında Cyber Monday olarak adlandırılan 26 Kasım tarihinde de kupon satışlarının artarak devam edeceğini duyuran firma, sınırlı sayıdaki kuponlar için kullanıcıların acele etmesini öneriyor. Kuponlar ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak skyscanner tarafından derlenen 2018 Black Friday için En İyi Fırsatlar adlı yazıda bir çok havayolu firmasının yapmış olduğu kampanyaları takip edebilirsiniz.

Black Friday İçin Nasıl Hazırlık Yapmalı?

Peki bu kadar çok seçenek varken, fırsatları kaçırmamak adına, o gün için nasıl bir hazırlık yapmalı ? Öncelikle THY ve Pegasus gibi yerlerden bilet alacaklar için uçuş tarihlerinin kısıtlı bir dönemi kapsadığını belirtmekte fayda var. Bu yüzden nereye gideceğinizi ve kaç gün kalacağınızı önceden belirlemeniz tavsiye edilir.

İlk olarak yurt içi ve yurt dışı gitmek istediğiniz yerleri belirleyip uygun olabilecek tarihler ile birlikte liste hazırlamanız alternatifler açısından seçiminizi kolaylaştıracaktır.

Çalışanlar ve izin konusunda çok esnek olmayanlar için yurt dışı seyahatlerde en güzel öneri belki de cuma günü izin alıp haftasonu ile birleştirmek. Böylece 2 gece 3 günlük kısa bir program yapılabilir.  Yurt içi uçuşlar için yine izin almak istemeyenler cumartesi sabah gidip pazar akşam dönüşlü uçuşları listesine ekleyebilir. Bu yüzden bir kaç tane alternatif tarih belirlemek ve kampanyalar başlayınca en uygun olan alternatifi seçmek faydalı olacaktır.

Siz de kampanyalar haricinde dilediğiniz zaman uygun uçak bileti almak isterseniz şu yazıya bir göz atın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here