Seyahatler için Para Biriktirmenin 6 Yolu

1
1436

2018 yılında çok seyahat etmek isteyenler, yeni yerler görmek isteyenler, sizlere sesleniyoruz. Eğer; sırt çantamı alırım, hostelde konaklarım, gittiğim yerde çalışırım, her yere yürürüm, minimum ihtiyaçlar ile yaşarım tarzı bir yaklaşımınız varsa belki çok paraya ihtiyacınız olmayacaktır. Ama yeni yerler keşfederken biraz da konforunuzu düşünüyorsanız ve de sizi destekleyen sponsorlarınız yoksa seyahatler için para en önemli gündeminiz oluyor çünkü ciddi miktarda paraya ihtiyacınız var demektir.

2017 yılının seyahat özetini hazırlarken, gitmiş olduğumuz 6 ülke ve 19 şehir için sadece konaklama ve ulaşıma 26300 TL para harcadığımızı düşününce ortaya çıkan sonuç; çok seyahat için çok para gerek.  Bu yüzden seyahat edebilmek için para biriktirmek lazım. İşte size seyahatler için para biriktirmenin 6 Yolu

6Harcamalarınızı Kayıt Altına Alın

Herkesin bildiği ama bir türlü gerçekleştiremediği şeydir, tasarruf etmek. Gereksiz harcama yapmak yerine o paraları seyahatler için kullanmak kulağa hoş geliyor ama kaç kişi bunu yapabiliyor? Tasarruf edebilmek için harcamalarınızı takip etmeniz, nerelere ne kadar harcama yaptığınızı bilmeniz gerekir. Böylelikle hangi harcamaların gereksiz olduğunu daha rahat görebilirsiniz. Genel harcamalarınızı takip edebilmek için akıllı telefonlarda kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama var. Benim android için kullandığım uygulama Para Yönetimi Böylece belirli aralıklarla harcamalarınızı kontrol edebilir hatta bir  bütçe belirleyip o bütçeyi geçmemeyi sağlayabilirsiniz.

Tasarruf etmek adına bir diğer önemli konu ise, bir şey satın almadan önce 2 kere hatta 3 kere düşünün 🙂 Zaten 3 kere düşünüyorsanız ona gerçekten ihtiyacınız yoktur 🙂 Gerekli gereksiz bir çok harcama yapan kişi olarak bakalım bu kuralı 2018 de nasıl işleteceğim 🙂

5Kumbara Kullanın

Kumbaranız gözle görülür bir yerde olsun ki sürekli ona bakıp motive olun. Ayrıca kumbaraya para koyabilmek için çeşitli kurallar belirleyin. Mesela ben her maaş aldığımda belli bir miktarını direk kumbaraya atıyorum ve ye para harcamadığım her gün için küçük bir miktar para atıyorum. Böylece bir yerden sonra bu iş oyun gibi oluyor ve sırf kumbaraya para atabilmek için o gün harcama yapmıyorum 🙂 böylece gereksiz harcamalardan da kaçınmış oluyorum.

Bu iş için kullandığım ilk kumbara cam kavanozdan yaptığım bir kumbaraydı. Ama malesef para lazım oldukça elimizin altında olduğu için sürekli kumbaradan para tırtıklamaya başladık. Özellikle eve temizlik için gelen ablamızın parası daima kumbaradan alınıp ödenmeye başladı 🙂 Böyle olunca da o kumbaradaki parayı kullandıktan sonra artık şimdi kapalı ve kesilmediği sürece açılamayan bir kumbaramız var. İçerisinde ne kadar para biriktiği sürpriz olacak. Karar verdiğimiz bir tarihte kumbarayı açıp merakla sayım yapacağız.

Bu arada bozuk paraları sakın küçümsemeyin, ortalıkta ne kadar bozuk para varsa kumbaraya atmaya başladım. O bozuk paralım 20-30 tanesi bir araya gelince yurt için bir yöne uçak bileti alabilmeniz mümkün olabiliyor, o yüzden bozuk paralara da gerektiği değeri verin 🙂

4Kredi Kartı Kullanın / Kullanmayın

Belki de en tehlikeli madde bu. Eğer gerçek anlamda kredi kartı kullanmayı biliyorsanız para biriktirmek için çok iyi bir yöntem. Kullandığınız karta göre bir çok puan, mil vb. kazanma şansınız oluyor ve bunlarla ulaşımınızı, konaklamanızı ucuza, hatta bedavaya getirebiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, kullandığınız kredi kartının kampanyalarını takip etmek. Aksi halde kampanya takip etmeden kredi kartı kullanmanız size puan, mil kazandırmada hayal kırıklığı yaşatabilir. Bu yüzden belki de dikkatlice iki ya da üç kart kullanmak, kullanmayı becerebilmek en doğru yöntem olabilir. Benim kullandığım kredi kartıları; Yapı Kredi Adios, Garanti Bankası Miles&Smiles ve İş Bankası Maximiles. Böylece o dönem hangi kartın kampanyası varsa onu kullanıyorum.

Ya da seyahatler için para biriktirmek için Kredi Kartı Kullanmayın 🙂 Çünkü sizin olmayan bir parayı harcıyorsunuz ve bir yerden sonra bunun takibini yapmak zorlaşıyor. Sürekli ödenmeye çalışan kredi kartı borcu, her ay artıyor. Bu yüzden eğer takip edemiyorsanız, sadece nakit taşımak yerine kart taşıyıp her ödemeniz kart ile yapıyorsanız kredi kartı kullanmayın, emin olun böyle daha rahat para biriktirebilirsiniz.

3İnternet Alışverişlerinizden Para Kazanın

Evet internet üzerinden çok sık alışveriş yapıyorsanız, harcamış olduğunuz paranın bir kısmını nakit olarak geri alabilirsiniz. Aslında olay çok basit, kazan kazan yöntemi ile hem siz, hem alışveriş yaptığınız yer, hem de alışverişe aracı olan, yönlendiren site kazanıyor. Yurt dışında benzer çok örnekleri var. Türkiye için eski adı bonusway yeni adı Artıway olan sistem sayesinde para kazanmanız çok kolay. Bunun tek kuralı önce Artıway’e giriş yapmak sonra da buradan istediğiniz alışveriş sitesine geçiş yapmanız.

Sisteme bir örnek vermek gerekirse, eğer çok seyahat ediyorsanız booking.com u mutlaka kullanmışsınızdır. Eğer booking üzerinden yapacağınız rezervasyonlarınızı, Artiway’in yönlendirdiği booking.com üzerinden yaparsanız, konaklama ücretinizin %4 ünü geri alıyorsunuz. 2017 yılında sadece konaklama için yaklaşık 14 bin TL ödediğimizi düşününce. Bu konaklamaların tamamını booking.com üzerinden yapmış olsaydım yaklaşık 500 TL nakit para kazanacaktım.  Sisteme biraz geç dahil olduğum için son konaklamalarımda artiway kullandım ve harcadığım paranın bir kısmını geri aldım. Bu sadece konaklama için değil bir çok alış veriş sitesi için geçerli bir durum. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede internetten alışverişlerimin 300 TL lik kısmını geri aldım. Eğer sizde Artiway kullanmak isterseniz bu linke tıklayıp üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2Planlı Olun

Seyahatiniz ile ilgili bir çok şeyi önceden planlarsanız, çok daha uygun fiyatlar ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Biz bir çok seyahatimiz için uçak biletlerini ve otel rezervasyonunu aylar öncesinden hallediyoruz. Mesela yılbaşında planladığımız Münih seyahatimizin biletlerini 5 ay öncesinden almıştık. 1400 TL ödediğimiz uçak biletlerini eğer seyahatimizden 1 ay önce almaya karar verseydik 2500 TL ödememiz gerekecekti. Bu yüzden seyahat planlarınız netleşince hemen yola koyulun ve ulaşım, konaklama, etkinlik gibi faaliyetleri önceden ayarlayın.

1Kampanyaları Takip Edin

Kullandığınız kredi kartı ile ilgili kampanyalardan bahsetmiyoruz. Bunu zaten yukarıda anlatmıştık. Genelde havayolu firmalarının, otellerin yapmış olduğu kampanyaları bulun ve seyahat için bir bahane yaratın. Havayolu firmalarının bültenlerine abone olun ki, gözden kaçırabileceğiniz, üzülebileceğiniz fırsatlar olmasın. Bir sabah iş yerinde bilgisayarı açtığımda Pegasus’tan gelen “Tüm Hatlarda %50’ye Varan İndirim Kampanyası” maili sonucunda; kendimizi iki hafta sonra Üsküp’te bulduk. Planlı değildik, sadece gelen kampanya maili dikkatimizi çekti ve biletimizi aldık sonra da planımızı yaptık 🙂

Gelen mailleri gözden kaçırma riskine karşı her hafta rutin olarak havayolu firmaları ile uçak bileti satan arama motorlarını takip edip kampanya olup olmadığına bakıyorum.İsterseniz Uçak Bileti Arama Motorları yazısını okuyabilirsiniz.

1 YORUM

 1. Tasarruf etmek, hem bütçemiz açısından hem de çevremiz açısından faydalı bir alışkanlıktır. Eğer siz de bütçenizi kontrol altında tutmak, harcamalarınızı kısmak, hayallerinizi gerçekleştirmek ve para biriktirmek için tasarruf yapma alışkanlığı kazanmak isterseniz, bu 3 yolu takip edebilirsiniz:

  1- Yeniden kullanın, tamir edin, takas yapın.
  2- İndirimleri, kampanyaları takip edin.
  3- İkinci el kıyafet alışverişi yapın.

  Bütçenizi kontrol altında tutmanız için izniniz olursa ben de hazırladığım makaleyi sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/butcenizi-kontrol-altinda-tutmaniz-Icin-3-yol

  Keyifli okumalar dilerim,
  sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here