Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

0
1982
uçak bileti

Ulaşım masrafı bir çok seyahat sever için öderken içinin cız ettiği ama ödemek zorunda olduğu bir kalem 🙂 Herkes gibi bizim de seyahat için ayırdığımız bütçelerin büyük bir kısmı ulaşıma gidiyor. Durum böyle olunca ucuz uçak bileti bulmak seyahat bütçemizi olumlu etkiliyor. Aşağıdaki liste, herkesçe bilinen, basit ama bazen çok etkili sonuçlar ortaya çıkaran ipuçlarından oluşuyor.

1Seyahat Tarihleriniz Esnek Olsun

Resmi tatil, bayram veya hafta sonu için seyahat planı yapıyorsanız, maça mağlup başladığınızı söyleyebiliriz 🙂 Çünkü herkes tatil, bayram, hafta sonu gibi günlerde seyahat ediyor ve bu durum da uçak bileti fiyatlarını oldukça arttırıyor. Talep bu kadar fazla olunca hava yolu şirketleri de istediği gibi fiyat politikası uygulayabiliyor. Eğer kendi seyahat takviminizi kendiniz hazırlayabilecek bir işe sahipseniz o zaman çok şanslısınız ve belki de ulaşım masrafınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz. Sadece seyahat tarihi değil, saati de etkili olabiliyor. Eğer gece uykusu sizler için çok önemli değilse akşam geç saatlerde ve sabaha karşı saatlerde uçmak her zaman daha avantajlı olacaktır.

Örnek vermek gerekirse ramazan bayramında Ankara-New York uçak bileti fiyatı bir kişi gidiş 1700 TL iken, aynı destinasyona şubat ayında gitmek 1000 TL. Bu arada yapılan bir araştırmaya göre Amerika’ya ucuza gitmek için en uygun ay şubatmış.

2Biletinizi Uygun Bir Zamanda Alın

Eğer seyahat tarihiniz belli ise biletinizi ne zaman, hangi gün alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Çünkü bu ipucu sayesinde % 10 civarında bir tasarruf sağlayabilirsiniz. Skyscanner tarafından yapılan bir araştırmaya göre uçuş zamanından 6 hafta önce bilet fiyatının ortalamanın altına düştüğü belirtiliyor. Yani biletinizi ne son dakika da alın ne de aylar öncesinden alın. İstatistikler 1.5 ay önceden bilet almanın doğru bir zaman olduğunu gösteriyor. Yine aynı araştırmaya göre uçak bileti almak için en uygun günün Salı günü olduğu belirtiliyor.

3Alternatif Havalimanları Deneyin

Bunun en güzel örneği İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı olarak verilebilir. Atatürk Havalimanı şehire daha yakın ve bir çok rota için aktarma noktası, bu yüzden de buraya uçmak daha pahalı. Büyük şehirlerde hep ikinci bir alternatif havalimanı vardır ve bunlar daha ekonomik uçuşların yapıldığı yerlerdir. Bu yüzden uçuş maliyetinizi azaltmak için aynı şehirde yer alan alternatif havalimanlarını deneyebilirsiniz.

Bu ipucunu birbirine yakın şehirlerde de deneyebilirsiniz. Örneğin Eylül ayında Budapeşte’ye gitmeye karar verdikten sonra Ankara – Budapeşte uçak fiyatlarının pahalı olduğunu gördük ve farklı alternatifler aramaya başladık, bunun sonucunda Budapeşte’ye gitmek yerine çok daha ucuz bir fiyat ile Ankara-Viyana uçak bileti aldık. Yaklaşık 250 km lik Viyana-Budapeşte arasında da araç kiralama veya tren ile seyahat etmeye karar verdik. Böylece Ankara’dan direk Budapeşte’ye gitmek için harcayacağımız paradan çok daha azını harcayıp Viyana’ya oradan dan Budapeşte’ye gitmiş olacağız.

Bu yüzden gideceğiniz yerdeki alternatif havalimanlarını veya gideceğiniz yere yakın şehirlerdeki havalimanlarını da değerlendirebilirsiniz.

4Aktarmalı Uçuşları Kontrol Edin

Aslında genel kural ne kadar çok uçağa binilirse seyahatin o kadar pahalı olacağı yönünde ve bu yüzden de direk uçuşlar daha ekonomik gibi görünürler. Ama bazı durumlarda özellikle de uzak kıtalara yapılacak uçuşlarda direk gitmek yerine bir veya birden fazla aktarma kullanmak daha ekonomik olabiliyor. Örnek vermek gerekirse eylül ayı için planladığımız Viyana – Ankara direk uçuşu toplam 1800 TL iken, Viyana-İzmir-Ankara aktarmalı uçuşların toplamı 1300 TL. Bu yüzden kalkış ve varış noktaları arasında direk uçak bileti aramak yerine farklı aktarma seçenekleri ile uçuşunuzu daha uygun hale getirebilirsiniz.

5Tek Yön Biletlere Bakın

Gidiş dönüş uçak bileti almak her zaman daha ekonomik olur diye bir düşünce var ama bazı durumlarda aynı yere gidiş dönüş uçak bileti almak yerine ayrı ayrı bilet almak daha avantajlı olabiliyor. Örnek vermek gerekirse ülkemizde, özellikle yaz dönemlerine turistlik yerlere gelen uçaklar geldiği yoğunlukla dönemeyebiliyor, bu yüzden buralardan Avrupa’ya tek yön bilet almak oldukça hesaplı olabiliyor.

6Uçak Bileti Arama Motorları Kullanın

Çok sayıda arama motoru sayesinde ucuz uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Aynı havayolu firmasının aynı uçuşuna nasıl birisi 1000 TL derken, diğer arama motoru 800 TL diyebiliyor, arama motorlarına güvenmeli miyim diye düşünmeyin 🙂 Bileti en ucuz nerede bulursanız oradan alın. Daha detaylı bilgi için Uçak Bileti Arama Motorları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

7Havayolu Firmalarının Mail Grubuna Üye Olun

Aslında bir çoğumuz maillerimize gelen kampanya, indirim, son dakika fırsatı gibi reklamları okumayız bile, belki bir çoğu ilgimiz dışındadır ve bir şekilde mail adresimiz o listeye girmiştir. Ama söz konusu havayolu firmaları olunca gelen mailler önemli olabiliyor 🙂 Hiç gündemde yokken Pegasus’tan gelen %50 indirim kampanyası maili sonrasında Ankara-İstanbul-Üsküp uçak biletlerimizi aldık ve bu sayede bir ülkeyi daha listemize eklemiş olduk 🙂

8Kredi Kartı Kullanın

Bir çok banka kredi kartı kullanımını arttırabilmek için seyahat severler için cazip kampanyalar yapıyor. Normal kredi kartı kullanımınızdan kazandığınız puanlarınızı, millerinizi uçak bileti alırken kullanabiliyorsunuz, hatta bazı kartlar bu puan veya millerinizi olduğundan çok daha değerli bir şekilde kullanmanıza imkan sağlıyor. Düşünsenize kazandığınız 100 TL lik puanı, uçak bileti alırken 400 TL gibi kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden kredi kartlarının yapmış olduğu kampanyaları takip ederek, bedava uçabilmeniz mümkün.

9Biletinizi Geç Alın

Her ne kadar 2 numaralı ipucu ile çelişse de, bazı durumlarda biletinizi son dakika almak avantajlı olabiliyor. Ama bu çok da yaygın olan bir durum değil ve bir çok kişi biletini son dakika almak için riske girmeyecektir. Havayolu firmaları bazı durumlarda öngörülen sayıya ulaşamayınca ucuz uçak bileti konusunda ciddi indirimler yapabiliyor. Eğer seyahat tarihleriniz esnek ise ve böyle bir fırsat bulursanız değerlendirebilirsiniz. Skyscanner’ın Her Yöne özelliği ile bu daha da anlamlı olabilir. Örneğin kalkış yeri Ankara, varış yeri “Her Yere” seçip bir gün sonrasının biletlerine bakarsanız çok uygun uçuşlar bulabilirsiniz. Örnek bir arama sonucunda Ankara’dan Kopenhag’a yarın 240 TL olan biletin bir hafta sonra 350 TL oluğunu görebilirsiniz. Bu durumda Kopenhag’a gitmek için bileti son gün almak daha avantajlı oluyor 🙂

10Tarayıcınızın Ön Belleğini Temizleyin

Bu yöntem hala kanıtlanabilmiş bir ipucu olmamakla birlikte biraz da şehir efsanesi tadında 🙂 Ama alışkanlık olsa gerek uçak bileti arama motorları kullanmadan önce ya web tarayıcının ön belleğini temizliyorum ya da Gizli Oturum olarak açıp aramamı yapıyorum. Bir rivayete göre bir uçuş için arama yaptıktan sonra, ikinci bir arama da artık o site sizin oraya gitmeye niyetli olduğunuzu anlıyor ve farklı fiyat çıkarabiliyor. Bu konuda çok ikna olmamış olsam da bu küçük ipucu listeye son sıradan girmeyi hakediyor 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here