Üsküp Gezi Notları ve Seyahat Rehberi

1
2737

Heykeller Şehri Üsküp

Pegasus’tan gelen “Tüm Hatlarda %50’ye Varan İndirim Kampanyası” maili sonucunda; hem haftasonunu geçireceğimiz, hem de vize ile uğraşmayacağımız bir yerler olsun derken bu seferki rotamız Üsküp oldu. Hatta cuma günü de izin alarak seyahatimizi 3 güne çıkarma fırsatımız oldu. İş arkadaşlarımızın da katılımıyla 6 kişilik (5 + Arya 🙂 ) bir ekip olarak seyahatimize başlıyoruz.

Genel Bilgi

Üsküp ya da Makedonca adıyla Skopje, Vardar nehrinin iki kıyısına kurulmuş, tarihi ve kültürüyle kendinizi yabancı hissetmeyeceğiniz bir yer. 500 yıldan fazla Osmanlı hakimiyetinde kalmış olması, hala çok sayıda Türk’ün yaşıyor olması ve yine Türkiye’den çok sayıda turistin buraya geliyor olması Üsküp’ü sanki bizden bir yer haline getiriyor.

Gelelim başlığın (Heykeller Şehri) sebebine. Şehir merkezinde geldiğiniz zaman zaten sizi onlarca heykel karşılıyor. Aslında heykeller ait olduğu şehir ile özdeşleşmiş ve tarihini yansıtan değerlerdir ama burada o kadar çok heykel var ki ve de üstelik hepsi yeni yapılmış 🙂 Belki 100 lerce sene sonra bütün bu heykeller çok daha anlamlı olacak ama şimdi çok yapay bir görünüm kazandırmış.

Aslında bunun bir hikayesi varmış. 1963 yılında meydana gelen ve neredeyse şehrin tamamında hasara yol açan depremin etkilerini ortadan kaldırmak  ve Üsküp’ün çehresini değiştirerek bir cazibe merkezi haline getirmek amacıyla Skopje 2014 adında bir proje başlatılmış. 2010 yılında başlayan bu proje ile şehir merkezi adeta bir inşaat alanına dönüşmüş.  Proje kapsamında 20 tane yeni bina,  40 dan fazla anıt heykelin yapılması yer alıyormuş ve bazı kaynaklara göre bu proje için toplam 700 milyon Dolar para harcanmış. Bir çok anıt Floransa’da yaptırılmış. Ekonomik olarak çok da iyi olmayan halkın bu projeye tepki ve eleştirileri de olmuş.

Ulaşım

Üsküp’e İstanbul aktarmalı Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın uçuşları bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın bir kaç seferi bulunuyor ama Pegasus’un tek bir uçuşu bulunuyor. Pegasus’un avantajı ise varış saati. İstanbul Sabiha Gökçen’den 09.30’da kalkan uçak, oranın saatine göre 10.15’te ulaşıyor. Yani aslında Üsküp’e indiğiniz zaman bütün gününüz size kalmış oluyor. Bunun tek dezavantajı ise, eğer bizim gibi Ankara’dan yola çıkarsanız, 09.30 uçağına yetişebilmek için 05.45 uçağına binmeniz veya başka bir ifadeyle en geç 04.00′ da evden çıkmanız gerekiyor 🙂

Gezilecek Yerler

Üsküp’ü gezmek için 2 gün ideal görünüyor. Şehir merkezi zaten oldukça küçük ve bir gün boyunca merkezi gezmek yeterli olacaktır, diğer gün için iki seçenek ortaya çıkıyor, ya Ohrid Gölü ya da Matka Kanyonu. Biz yakın olmasından dolayı tercihimizi Matka Kanyo’nundan yana kullandık. Eğer 3 tam gününüz var ise ve hem Ohrid hem de Matka Kanyonu’na giderseniz Makedonya ile ilgili aklınızda birşey kalmadan ayrılmış olursunuz 🙂 Bu arada Ohrid’in aslında Üsküp ile bir ilgisi yok, Makedonya’nın ayrı bir şehri ama buraya kadar gelmişken, Ohrid’den sadece 170 km uzaklıkta olmuş oluyorsunuz, bu yüzden mutlaka gidin, yoksa bizim gibi aklınızın ucunda bir şeyler kalabilir 🙂

Daha fazla detay için Üsküp Gezilecek Yerler yazısını inceleyebilirsiniz.

Yeme & İçme Rehberi

Aslında çok zengin bir mutfağı olmamasına rağmen bizi tatmin edecek düzeyde lezzete sahipti. Üsküp’lülerin özellikle hamur işine olan ilgisi çok fazla, öyle ki ekmek arası böreğin satıldığı yerlerde sıra görürseniz şaşırmayın 🙂 Bunun yanı sıra köfte, güveçte kuru fasülye, ve trileçe de burada mutlaka denemeniz gereken tatlardan. Eğer buraya ait bira denemek isterseniz “Skopsko” tavsiye edilir, ayrıca yemeklerde bol bol sütaş ayran görmeniz de mümkün:)

Üsküp Yeme & İçme Rehberi ile ilgili detaylar çok yakında burada.

Konaklama Rehberi

Burada başımıza gelen tek olumsuzluğu konaklama konusunda yaşıyoruz. Otel mi ev mi konusunda bir kararsızlık yaşadıktan sonra merkeze yakın olması açısından ve hepimizi bir arada kalması açısından ev kiralamaya karar veriyoruz ve booking aracılığı tercihimizi   “SkopjeLUX Apartments” olarak kullanıyoruz.

Daha fazla detay için Üsküp Konaklama Rehberi yazısını inceleyebilirsiniz.

Gezi Maliyeti

Burası ulaşım, konaklama ve yemek açısından oldukça ucuz bir şehir. Özellikle yemek konusunda hem başarılı, hem de bu kadar ucuz olması bir çok seyahat sever için bulunmaz bir nimet. 5 kişilik bir kahvaltıya 18 TL verince evet Üsküp çok çok ucuzmuş diyebiliyorsunuz 🙂 Belki de buranın bu kadar ucuz olması, buraya olan ilgiyi de arttırıyor.

Daha fazla detay için Üsküp Gezi Maliyeti yazısını inceleyebilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Eğer ucuz uçak bileti bulursanız, sadece hafta sonu için bile gelebilirsiniz. Çünkü burada konaklamak, yemek, içmek, gezmek çok çok ucuz. Avrupa şehirleri ile kıyaslarsanız belki gezip görmeye değecek bir yer gibi gelmeyebilir, bu yüzden büyük beklentilere girmemek gerekir ama yine de haftasonunuzu değerlendirebileceğiniz, her ne kadar bizlerden izler de taşısa, değişik bir kültür ile tanışabileceğiniz bir yer. İşin içerisine Matka, Ohrid gibi yerleri de katarsanız o zaman iyi ki gelmişim diyeceğiniz anılarınız çoğalacaktır. Zaten yeni yerler görmek, tanımak sadece çok güzel, mükemmel yerler ile sınırlı kalmamalı, görebildiği kadar farklılıkları görebilmeli herkes.

Üsküp Denilince Aklımızda Kalanlar ;

  • Ucuz değil, çok çok ucuz bir yer olması,
  • Çok sayıda Türk olması sebebiyle yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer olması,
  • İki farklı yaşam tarzının sadece bir köprü kadar birbirinden uzak olması,
  • İnsanların genel anlamda yardım sever olması ve güvenilir bir şehir olması

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here