Üsküp Gezilecek Yerler

2
2084

Üsküp gezilecek yerler konusunda  size çok fazla seçenek sunmasa da buraya 1 veya 2 gününüzü ayırmak yeterli olacaktır. Zaten küçük olan şehir merkezinde,  herhangi bir toplu taşıma aracı kullanmadan gezebilmeniz mümkün.

1Üsküp Meydanı (Büyük İskender)

Üsküp Meydanı veya Makedonya Meydanı veye Büyük İskender Meydanı, adına her ne derseniz deyin. Üsküp’ün merkezinde yer alan ve şehrin simgesi haline gelmiş bu kocaman meydan bir çok etkinliğin gerçekleştirildiği ve hemen herkesin buluşmak için kullandığı bir yer. Meydanın ortasında atı ile birlikte Büyük İskender, bütün heybeti ile nehrin karşı kıyısındaki babası II.Filip’i selamlıyor. Bu iki heykel de Skopje 2014 projesi kapsamında yapılmış yapıtlar. Meydan ve çevresi oldukça hareketli, yeni mimarilere sahip çok sayıda eserin bulunduğu Üsküp’ün en lüks sayılabilecek yeri.

Gittiğimiz gün meydandaki hazırlıklar ve hareketlilik dikkatimizi çekiyor ve bütün bu hazırlıkların 1 Nisan “Üsküp Gülüyor” adlı etkinlik için olduğunu öğreniyoruz. “Apriliyada” adını verdikleri bu etkinlikte özellikle çocuklar maske ve değişik kostümler eşliğinde dans edip birbirleri ile şakalaşıyorlar. Gece geç saatlere kadar süren bu etkinlik zamanı orada olmamız, bizler için güzel bir tesadüf ve tecrübe oldu.

Burada kaldığımız süre boyunca sürekli günümüze bu meydanda başladık ve planlarımızı burada gerçekleştirdik. Ayrıca meydanın hemen yanında yer alan Marriott Otel’in kablosuz interneti sayesinde ihtiyaç duydukça meydana gelip işlerimizi hallettik.

2Taş Köprü

1440 lü yıllarda Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldığı söylenen bu köprü Üsküp’ü ikiye ayıran Vardar Nehri üzerinde bulunuyor. 12  kemerden oluşan bu tarihi köprü bir kaç kez yıkılma tehlikesi yaşasa da, hala günümüze kadar gelebilmeyi başarmış. Sadece yayalara açık olan bu köprü hristiyanların yoğunlukla yaşadığı yer ile müslümanların yaşadığı yeri birbirine bağlıyor. Burada kaldığımız süre boyunca bu köprüyü çok kez kullandık.

3Eski Pazar

Türk Çarşısı olarak da adlandırılan bu yer sanki İstanbul’un küçük bir semti gibi. Burası hristiyan tarafının tam aksine bir yer. Çok sayıda Türk esnafın olduğu bu bölgede kendinizi yabancı hissetmiyorsunuz. Çok sayıda han ve cami bulunuyor. Burası köprünün diğer tarafında göre oldukça ucuz, bu yüzden yemek tercihlerinizi bu bölgede kullanabilirsiniz. Çarşı içerisinde çok sayıda yemek yiyebileceğiniz yerler mevcut.

4Üsküp Kalesi

Kale,, müslüman veya türk tarafı olarak da adlandırılan bölgede kalıyor. Meydan’dan 10-15 dakikalık bir yürüyüş sonrası kaleye ulaşabilirsiniz. İçeri giriş ücretsiz. Kale, 1963 yılındaki depremde büyük hasar görmüş ve o haliyle kalmış. Üsküp’ü panoramik olarak izlemek için tercih edebilirsiniz, akşam saatlerinde kaleye çıkarsanız güzel gün batımı manzaraları görebilirsiniz, çünkü kaleye çıkıp Üsküp’e baktığınız yönde, güneşin batışını da görmeniz mümkün.

5Matka Kanyonu

Belki de Üsküp’te gezilecek veya vakit geçirilecek en güzel, en popüler yer diyebiliriz. Üsküp’e 15 km uzaklıkta olan kanyona eğer bizim gibi hata yapıp otobüs ile gitmeye kalkarsanız  çok eski ve kalabalık bir otobüste ayakta 1 saatlik yolculuğa hazır olun 🙂 Dönüşte taksi ile 15 dk da döndük ama bunu otobüsle gittikten sonra akıl edebildik. Bu arada otobüs ile giderseniz, otobüs Kanyon’a belli bir mesafeye kadar gidiyor ve sonrasında daha küçük bir otobüse aktarılıp devam ediyorsunuz. Şöyle örnek vereyim, daha büyük ve ağzına kadar dolu bir otobüsten inip, daha küçük bir otobüse aktarma yapmanız isteniyor, hal böyle olunca çok sayıda kişi dışarda kalıyor, ya diğer aktarmayı beklemek zorundasınız ya da 4 km lik yolu yürümek.

Hava güzel olduğu ve Arya’da uyuduğu için biz de yürümeye karar veriyoruz.Çok güzel bir doğa içerisinde yürüdükten bir süre sonra, nehir ile karşılaşıyorsunuz ve yürüyüşünüze eşlik ediyor. Kanyon içerisinde aynı isimde bir de göl bulunuyor, ayrıca kanyon da mağara ve manastırlar da bulunuyor. Yürüyüş açısından oldukça güzel bir ortam. Kanyon içerisinde iki tane tesis gördük, bunlardan bir tanesi kanyonun hemen girişinde, diğer ise baraj gölünün olduğu yerde. Eğer bunlardan birisinde oturmaya karar verirseniz mutlaka baraj gölünün oradaki daha uzak tesise gitmeniz tavsiye edilir 🙂 Gölün hemen kenarın, mis gibi temiz bir hava eşliğinde güzelce yemeğinizi yiyebilirsiniz. Burası Üsküp standartlarına göre oldukça pahalı bir yer ama yine de böyle bir ortamda 6 kişilik bir yemek ve bir şişe kırmızı şarap için 250 TL lik bir hesap ödüyorsunuz.

6Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa 1910 yılında Üsküp’te doğmuş ve 1979 yılında Nobel Barış Ödülü almış, hristiyanlar için oldukça bir rahibeymiş. Ölümünden sonra Rahibe Teresa anısına, vaftiz olduğu klise yerine bir ev yapılmış ve alt katı müze, üst katı klise olarak kullanılıyormuş. Üsküp’te sokaklarda yürürken her yerde Rahibe Teresa fotoğraflarına, sözlerine rastlamak mümkün. Hayatının büyük bir kısmını insanlara iyilik yapmak için harcayan rahibenin evini ziyaret edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

    • Bu kadar ucuz olması, yanı başımızda olması, vize istememesi ve de mutfağı zaten insanı çağırıyor ? Bu arada gezilecek yerlerin numarası aslında bizim gezdiğimiz sıralama ile verildi yoksa ben de 1 numaraya Matka Kanyonu’nu koyardım ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here